wtorek, 25 kwiecień 2017 › Przejdź do portalu Sanctus.pl

     INTERNETOWA  KSIĘGARNIA   KATOLICKA   >> SANCTUS <<

Pseudonim ANODA - DVD

Scena Faktu TVP

Cena: 2790

Niedostępny

Spektakl Sceny Faktu przywraca pamieć i po raz pierwszy przedstawia historię aresztowania i śmierci porucznika Jana Rodowicza, pseudonim "Anoda" - legedarnego żołnierza batalionu "Zośka".

Bohater "Kamieni na szaniec", uczestnik Akcji pod Arsenałem, akcji odbicia pociagu z więźniami pod Celestynowem, wielokrotnie ranny w Powstaniu Warszawskim, po wojnie podjął studja na Politechnice Warszawskiej, będąc jednym z animatorów integracji środowiska byłych żołnierzy batalionów "harcerskich" AK. Aresztowany w wigilię 1948 roku przez komunistyczną "bezpiekę" na podstawie z fabrykowanych oskarżeń, poddany brutalnemu śledztwu, 7 stycznia 1949 roku zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w gmachu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego przy ulicy koszykowej. Dopiero w wolnej Polsce - w sierpniu 1991 roku zostało podjete śledztwo w sprawie wyjaśnienia jego śmierci, umorzone po blisko 5 latach, wobec niemożności stwierdzenia faktu zabójstwa.

Tragiczny los Jana Rodowicza "Anody" reprezentuje losy całego pokolenia młodych żołnierzy podziemia, którzy zamiast żyć w chwale należnej bohaterom, byli po wojnie za ową patriotyczną postawę dotkliwie represjonowani w ramach planowej akcji wyniszczania ideowo nastawionych środowisk niepodległościowych.

Recenzje:

Reżyseria: Mariusz Malec
Muzyka: India Czajkowska
Autor: Paweł Mossakowski
Aktorzy: Łukasz Dziemidok, Jan Englert, Grażyna Barszczewska, Joanna Sydor, Maciej Mikołajczyk, Piotr Bajtlik, Karolina Piechota, Lech Mackiewicz, Łukasz Chruszcz .
Zdjęcia: Mariusz Pajej

Czas trwania: 86 min

Dodatkowo:
- TVP poleca
- napisy angielskie

Klienci, którzy kupili ten produkt, kupili również:


Opinie Klientów:

Dodaj swój komentarz:

Podaj wynik dodawania: 0 + 8= (zabezpieczenie antyspamowe)