wtorek, 25 kwiecień 2017 › Przejdź do portalu Sanctus.pl

     INTERNETOWA  KSIĘGARNIA   KATOLICKA   >> SANCTUS <<

Scena Faktu TVP

O Prawo Głosu - DVD

o Stanisławie Mikołajczyku

Cena: 2460

Niedostępny

Historia ucieczki Stanisława Mikołajczyka z okupowanej przez Sowietów Polski na tle jego losów w ostatnich trzech latach jego działalności politycznej - jako premiera rządu polskiego w Londynie, przywódcy PSL-u, wicepremiera powojennego rządu. W maju 1945 roku po rozmowach z Churchillem i Andersem, wbrew stanowisku polskiego środowiska emigracyjnego, Mikołajczyk podjął dramatyczną decyzję o powrocie do kraju i kierując się postanowieniami konferencji jałtańskiej przybył do Polski. Wierzył, że nawet w warunkach sowieckiej dominacji są szanse przeciwdziałania jej i zapewnienia ludziom w Polsce odrobiny godności.

Dla większości Polaków stał się symbolem walki z narzuconym siłą ustrojem. Przegrywał jednak polityczną konfontację z komunistami, którzy sprawowali realną władzę - prześladowali przeciwników politycznych,  sfałszowali plebiscyt i wybory. Wicepremier zagrożony aresztowaniem i jego konsekwencjami podjął decyzję o potajemnym wyjeździe z kraju i  21 października 1947 roku, dzięki pomocy ambasad amerykańskiej i brytyjskiej, opuścił Polskę.

Ucieczka Mikołajczyka symbolicznie zamyka pewien okres -  czas rozbudzonych nadziei, oporu społeczeństwa przeciwko obcej władzy i walki o minimum demokracji. Dla niego samego była klęską i osobistą porażką, dramatem polityka, męża stanu i polskiego patrioty.


Scena Faktu TVP

Recenzje:

Reżyseria: Janusz Petelski
Muzyka: Jacek Grudzień
Autor: Robert Miękus, Janusz Petelski
Aktorzy: Adam Ferency, Olgiert Łukasiewicz, Marian Opania, Maciej Kozłowski, Ryszard Filipski, Bażena Stachura, Marian Dziędziel, Marek Kalita, Marek Lewandowski, Wojciech Walasik, Lech Łotocki, Piotr Kozłowski, Maciej Marczewski, Leon Charewicz, Sławomir Pacek, Tomasz Kozłowicz, Janusz Chabior, Stanisław Brudny
Zdjęcia: Wojciech Todorow

Czas trwania: 73 min

Klienci, którzy kupili ten produkt, kupili również:


Opinie Klientów:

Księgarnia napisał(a):

[2011-11-09]

Nasze produkty wysyłamy również za granicę. Może Pan złożyć zamówienie i skontaktować się z nami. Pozdrawiamy

z wyboru napisał(a):

[2011-11-08]

z wielka checia zakupiłbym dvd ale niestety mieszkam poza polska pozdrawiam

Dodaj swój komentarz:

Podaj wynik dodawania: 6 + 1= (zabezpieczenie antyspamowe)