• Kategorie
  • Adam Bujak - Karol Wojtyła. Noc wigilijna. Nieznane przemówienia, homilie i nagrania

KSIĄŻKA Z PŁYTĄ CD

49.00
szt. Do przechowalni
Czas kompletowania do 14 dni
Koszt przesyłki od 13.5
Odbiór osobisty (Częstochowa) 0
Kurier InPost 13.5
InPost Paczkomaty 24/7 13.5
Kurier InPost (Pobranie) 17.5
InPost Paczkomaty 24/7 (Pobranie) 17.5
Kurier DPD 18
Pocztex Kurier48 (Pobranie) 20
Pocztex Kurier48 20
Kurier DPD (Pobranie) 23
W magazynie podręcznym 0 szt.
Waga 0.298 kg
Sensacyjne odkrycie 20 unikatowych nagrań i tekstów!

Po blisko pół wieku odkrywamy zupełnie nieznane nagrania kard. Karola Wojtyły, wcześniej odtwarzane z kaset magnetofonowych tylko w kręgach rodzinnych. Słychać na nich homilie i przemówienia Kardynała, dłuższe i krótsze, w których przepięknie opowiada o geniuszu polskiej kultury i tradycji wyrosłych na gruncie chrześcijaństwa, szczególnie zaś o polskim Bożym Narodzeniu. Swym dźwięcznym, poruszającym głosem snuje jakże mądre i głębokie rozważania na temat młodzieży, narodu, wolności, przejawia troskę o ukochaną Ojczyznę. Słowa te nie tylko nie utraciły nic ze swej żywotności, ale wydają się dziś jakby jeszcze bardziej aktualne. Nagrań dokonano głównie podczas spotkań opłatkowych, a także imieninowych lub innych.
  
Słychać więc również wspólne kolędowanie (w tym także Kardynała), recytacje wierszy, nie brak fragmentów żartobliwych. Te bezcenne nagrania archiwalne nie powstały co prawda w studio radiowym, tym niemniej ich wartość dokumentalna, historyczna i religijna jest niezwykła, a nowoczesna obróbka techniczna pomogła w odtworzeniu tak treści, jak i atmosfery spotkań z ówczesnym Metropolitą Krakowskim, a późniejszym papieżem i świętym Janem Pawłem II.
 
Wszystkie te, dotychczas nieznane, przemówienia kard. Karola Wojtyły zostały również spisane, czego efektem jest piękna i wartościowa książka „Karol Wojtyła. Noc Wigilijna”, która została wzbogacona unikatowymi zdjęciami sprzed pól wieku ówczesnego metropolity wykonanymi przez mistrza fotografii sakralnej pana Adama Bujaka, wzbogaconymi o jego obrazy zimy i Świąt Bożego Narodzenia. Pakiet książki i płyty to niezwykły prezent pod choinkę, który pozwala w pełni wgłębić się w tajemnicę Wcielenia oraz istotę Świąt Bożego Narodzenia.

Do książki dołączona jest Płyta CD
Czas trwania: 73 minuty
Aranżacja i redakcja: Agnieszka Trzeciakiewicz - Polskie Radio
Świadectwo i narracja: Jan Kowalczyk
Liczba stron 120 + CD
Format 16,5 x 23,5 cm
Oprawa twarda
Kardynał Karol Wojtyła
Boże Narodzenie w Polsce jest czymś zupełnie szczególnym
 
Moi drodzy, ponieważ już późno i Wam się strasznie chce spać, więc można by bardzo krótko dopowiedzieć to, co ma być powiedziane. Można by powiedzieć tak: w WAJ-u, jak w raju! No, ale to nie wystarczy, tym się nie da dzisiaj tutaj wykupić, zwłaszcza po takim wspaniałym wieczorze wigilijnym, jaki mamy już za sobą. Za sobą w znaczeniu sytuacji przestrzennej i czasowej. Więc nie da się tym wykupić, a myślałem, że się da. Wobec tego muszę jeszcze poszukać jakichś innych wątków. Jest ich właściwie bardzo wiele. Ja zacznę także od podziękowania. Ono będzie może mniej osobiste niż podziękowanie ks. Czesława, ale będzie również podziękowaniem wysnutym z dzisiejszego wieczoru i z wszystkich naszych spotkań, a jest ich już wiele. Mamy za sobą już wiele opłatków i wiele kolęd, i wiele – czego jeszcze? – imienin. Wobec tego ten wątek może się już snuć.
 
Pragnę Wam bardzo podziękować za to, że tak głęboko czerpiecie z tego wielkiego skarbca naszej tradycji. Z tego skarbca tradycji Bożego Narodzenia. Cały ten wieczór na tym polegał. Trzeba powiedzieć, że Boże Narodzenie w Polsce to jest coś zupełnie szczególnego. Na pewno podobnie jest i w innych narodach, i w innych ludach. Każdy może o sobie powiedziałby podobnie, ale ponieważ my jesteśmy Polakami i ja jestem Polakiem, dlatego czuję jakoś szczególnie głęboko to polskie Boże Narodzenie. I tak myślę, że w nim się w jakiś szczególny sposób wyraził geniusz duszy polskiej – w przeżyciu Bożego Narodzenia, w tym wszystkim, co to przeżycie Bożego Narodzenia ukształtowało w dziejach naszej religijności, chrześcijaństwa i kultury.
 
To są właściwie ogromne warstwy. Tutaj wchodzi w grę przede wszystkim ta pierwsza warstwa kultury, można by ją nazwać kulturą ludową, ona jest najbliższa źródeł. Równocześnie najbogatsza, najpełniejsza w treści, właśnie w stosunku do tajemnicy Bożego Narodzenia. Ta nasza polska kultura, kultura chrześcijańska, ujawniła swój szczególny geniusz. To nie jest przypadek, że w Polsce jest tyle kolęd, na pewno o wiele więcej niż w tradycji różnych innych narodów. To nie jest przypadek. To jest bardzo precyzyjny dowód na specyfikę polskiej duszy, na jakąś specyfikę jej stosunku do Boga wcielonego, do tajemnicy Wcielenia. To jest historyczne, autentyczne, wciąż żywe odczytanie tej tajemnicy. Jej odtworzenie, jej wyraz i to jest coś tak wspaniałego, że właściwie nigdy nie można wyjść z tego kręgu – i nie trzeba wychodzić. Nie trzeba wychodzić.
 
Myślę, że każdy taki wieczór Bożego Narodzenia jak dzisiejszy jest właśnie ponownym wejściem w ten krąg. Ten krąg naszego rodzimego geniuszu, geniuszu polskiej duszy, polskiej chrześcijańskiej duszy. To jest ogromnie głęboka warstwa, ogromnie mocna warstwa. To jest złoże, złoże najwspanialszego kruszcu.
 
Dlaczego o tym mówię? Mówię o tym dlatego, ponieważ my żyjemy w epoce jakiejś wielkiej weryfikacji, jakiegoś sprawdzania. Można by to nazwać sprawdzaniem światopoglądów, sprawdzaniem wewnętrznej postawy. Można by to też nazwać sprawdzaniem wewnętrznej prawdy każdego człowieka, duchowej autentyczności. Otóż trzeba powiedzieć, że w tym sprawdzaniu te wszystkie pierwiastki, te wszystkie tradycje, te wszystkie przejawy geniuszu polskiej duszy i serca mają ogromne znaczenie. Bo przecież to jest świadectwo! Pamiętamy słowa o świadkach Jezusa Chrystusa, który powiedział: „Będziecie moimi świadkami” (Dz 1, 8). Tak powiedział tym pierwszym i wiemy, jak oni dawali Mu świadectwo. Ale potem na tym pierwotnym świadectwie narastały nowe złoża! Całe dzieje różnych narodów, kształty różnych kultur. Przecież i te nasze kolędy to też jest jakaś cząstka, i to niemała, tego świadectwa, jakie dzieje Polski, dusza polska, kultura polska dały Chrystusowi! To jest bardzo wielkie złoże.
Jeżeli to wszystko mówię, to dlatego, że wydaje mi się absurdem,całkowitym absurdem, odrywanie dziejów duchowych Polaka, współczesnego czy przyszłego pokolenia, od tych złóż, od tych podstaw, od tych wyrazów geniuszu naszego narodu, naszej tradycji, polskiej duszy.
Pomyślałem sobie uczestnicząc w tym dzisiejszym spotkaniu, w tym wieczorze wigilijnym, że każdy z Was jest jakimś przedziwnym kondensatorem – może to nie jest najszczęśliwsze wyrażenie, ale tak to pomyślałem – w którym się koncentruje potężny krąg, wspaniałe dziedzictwo, dziedzictwo myśli, dziedzictwo serca, dziedzictwo przeżyć. To wszystko spada na każdego z nas. Każdy z nas to podejmuje, każdy z nas tym żyje, każdy z nas tym promieniuje. Bo też każdy z nas jest odpowiedzialny za to wielkie i wspaniałe dziedzictwo.
 
I dlatego Wam bardzo dziękuję za ten dzisiejszy wieczór, który był taki autentyczny, tak bardzo głęboko polski, tak bardzo głęboko chrześcijański, a równocześnie tak bardzo głęboko akademicki. To wszystko było prawdziwe. Bardzo Wam za to dziękuję i przy tej sposobności, skoro tak ustaliłem podziękowania, to i życzenia składam w tym samym kierunku.
Życzę Wam mianowicie, żeby ta kondensacja wewnętrzna tego, co jest polskie i chrześcijańskie w każdym z Was, była coraz dojrzalsza.
 
Życzę Wam, żeby ten WAJ, Wspólnota Akademicka Jezuitów, do tego się przyczyniła. Żeby Wam pomogła to pogłębić i jeszcze mocniej zakorzenić na miarę czasów, w których żyjemy.
 
(Opłatek 1973) 
Fragment książki "Karol Wojtyła. Noc wigilijna."


Spis treści:
 
Część I

Obrazy z życia Kardynała     

Część II
Ponadczasowe treści – wstęp Janusza Kaweckiego     
Słowa kard. Karola Wojtyły… – wspomnienia Jana Kowalczyka     

Część III
Przemówienia i homilie ks. kard. Karola Wojtyły
Tożsamość chrześcijańska     
…niemało jest zakłamania     
Marzenie studenta     
Rzeczywistość przeniknięta materializmem     
Boże Narodzenie w Polsce     
Tylko droga wiary     
Ewangelię ma przekazywać każdy chrześcijanin     
Praca nad Herodem     
Propozycje rozwiązłości ozdobione tytułami postępu     
Do Mogiły!     
Narodzenie Pańskie tkwi głęboko w duszy polskiej     
Polska kultura otwarta w stronę prawdy i wolności     
Czuję, jak bardzo jesteście polskim narodem   
Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.