• Kategorie
  • Derdej Piotr - Brześć 1939

Brak towaru
43.50
Wpisz swój e-mail
Cena przesyłki 13.5
Odbiór osobisty (Częstochowa) 0
Kurier InPost 13.5
InPost Paczkomaty 24/7 13.5
Kurier InPost (Pobranie) 17.5
InPost Paczkomaty 24/7 (Pobranie) 17.5
Kurier DPD 18
Pocztex Kurier48 (Pobranie) 20
Pocztex Kurier48 20
Kurier DPD (Pobranie) 23
W magazynie podręcznym 0 szt.
Waga 0.566 kg
Wydarzenia, które są tematem tej książki, to wciąż biała plama w historii wojny we wrześniu 1939 r. Nie bardzo wiadomo, dlaczego tak się stało. Inne bitwy polskiego Września opisywano już po wielekroć, natomiast trzydniowa obrona Twierdzy Brzeskiej w dniach 14-16 września 1939 r., którą dowodził bohaterski gen. bryg. Konstanty Plisowski, do dzisiaj pokryta jest mgłą milczenia i niepamięci. Do dzisiejszego dnia na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie brakuje jakiejkolwiek wzmianki o obronie Twierdzy Brzeskiej, pomimo tego, że wszystkie inne bitwy kampanii wrześniowej są tam wymienione. Jeszcze w okresie PRL było to zrozumiałe, gdyż Brześć nad Bugiem znalazł się w granicach Sowieckiej Białorusi.

Dlaczego jednak żaden polski historyk nie zdobył się na opisanie tej obrony ani na emigracji, ani w wolnej Polsce, po 1989 r., tego nie jestem w stanie pojąć ani zrozumieć? Po 1990 r. ukazało się, co prawda, kilka opracowań, które zajmują się dziejami miasta oraz twierdzy, ale niestety jest w nich pełno przekłamań i niedokładności. Tymczasem wymiera-ją już ostatni świadkowie tych wydarzeń, więc trzeba się śpieszyć z opisaniem tej bitwy, gdyż za dwadzieścia, trzydzieści lat nikt nie będzie już o niej pamiętał.

Opisania i ocalenia od zapomnienia obrony Twierdzy Brzeskiej w 1939 r. podjąłem się ja z dwóch powodów:

1. Ponieważ interesują mnie właśnie takie wydarzenia historyczne, które z różnych powodów wymagają przypomnienia;

2. Dlatego, że z Brześciem nad Bugiem jestem związany rodzinnie i sentymentalnie. Mo-ja rodzina ze strony ojca to stara szlachta tatarska, mieszkająca z dziada pradziada w tamtych okolicach, tj. we wsiach Wieliczkowicze i Wygoda nad Bugiem (mój ojciec Marian Derdej trafił do Warszawy dopiero po wojnie). Jest on jednym z ostatnich żyjących jeszcze świadków walk o Twierdzę Brzeską w 1939 r., ale kiedy umrze i umrą jego nieliczni rówieśnicy, razem z nimi umrze wiedza o tej bitwie. Obrona Brześcia nad Bugiem we wrześniu 1939 r. jest zatem dla mnie wyzwaniem, z którym muszę się zmierzyć, aby ocalić od zapomnienia część mojej tradycji rodzinnej. Pomimo, że ja urodziłem się w Warszawie i Brześć jest mi znany tylko z opowieści ojca, jest to moje miasto.

Liczba stron 360
Format A5
Oprawa miękka
Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.