• Kategorie
  • Jacek Kowalski - Niezbędnik Trubadura

Dumania, kancony, romanse - książka z płytą CD

Brak towaru
36.00
Wpisz swój e-mail
Cena przesyłki 13.5
Odbiór osobisty (Częstochowa) 0
Kurier InPost 13.5
InPost Paczkomaty 24/7 13.5
Kurier InPost (Pobranie) 17.5
InPost Paczkomaty 24/7 (Pobranie) 17.5
Kurier DPD 18
Pocztex Kurier48 (Pobranie) 20
Pocztex Kurier48 20
Kurier DPD (Pobranie) 23
W magazynie podręcznym 0 szt.
Waga 0.055 kg

Jacek Kowalski opowiada i śpiewa o słodkiej Francji i bliskiej sercu średniowiecznej Polsce; przechadza się po Paryżu Królów i Uniwersytetu, składa wizyty na Wawelu, pod Grunwaldem i w Malborku...  Wszędzie tam przecież rymowano i śpiewano.


Seria: Vivat Sarmacja


Zobacz wszystkie książki z serii: Vivat Sarmacja

„Podstawowe informacje o trubadurach, truwerach i żongerach, ale także o średniowiecznej pieśni i powieści w naszej Ojczyźnie” – to zdanie ze wstępu Jacka Kowalskiego zdaje się w całości opisywać, czemu poświęcony jest niezbędnik trubadura” (Fundacja Świętego Benedykta). Książka jest 3. tomem polskiego śpiewnika historycznego. 
 Książka, będąca częścią serii, przybliża czytelnikowi czasy średniowiecznej  muzyki świeckiej. Nie tej jednak dworskiej, w pełni profesjonalnej, ale również nie tej ludowej. Muzyka trubadurska plasuje się gdzieś pomiędzy, czerpiąc wiele z ludowości, a zarazem z klimatów dworskich. Tam bowiem jest wykonywana, prostym i dosadnym językiem opisuje troski życia, które zdawałoby się – nie są dostrzegane na dworach średniowiecznej Europy. Muzyczne wędrówki trubadurów przenoszą pewne style muzyczne po całej Europie, powodując wymieszanie językowe (przykładem może być wspomniana niżej „Pieśń o bitwie pod Grunwaldem”, która w oryginale napisana została w języku francuskim „La Chanson de la bataille de Tennenberg”).
 „Niezbędnik” jest wędrówką śladami średniowiecznej muzyki, z jej zawiłościami i bogactwem kolorytu. Autor zwraca również uwagę na liczne podania i legendy wieków średnich, które przytacza w tekście. Nie zabrakło również małej lekcji historii, opisów architektury romańskiej i gotyckiej – słowem – mamy do czynienia z minikompendium wiedzy o tamtych czasach; historii opisanej zdarzeniami muzycznymi.
 Warto zwrócić uwagę na dołączoną do książki płytę CD, na której znajdują się nagrane, specjalnie z myślą o publikacji, polskie wykonania pieśni z czasów europejskiego średniowiecza. Możemy na niej znaleźć m.in. Pieśń o bitwie pod Grunwaldem czy Pastorelle Marcabru. Klub Świętego Ludwika zdawał się zbliżyć do, często jakże amatorskich i nie do końca poprawnych wokalno-muzycznie, wykonań z epoki. Mamy więc klimat trubadurskiej opowieści (nie pieśni, a wierszy śpiewanych – co podkreśla autor), może jednak zbytnio uwspółcześnionej (współczesne tłumaczenia).
Piotr Tumidajski
Zobacz inne książki autora: Jacek Kowalski

Liczba stron 361
Format 116 x 24
Oprawa twarda
Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.