• Kategorie
  • John O. Koehler - Chodzi o Papieża

Szpiedzy w Watykanie

Brak towaru
41.00
Wpisz swój e-mail
Cena przesyłki 13.5
Odbiór osobisty (Częstochowa) 0
Kurier InPost 13.5
InPost Paczkomaty 24/7 13.5
Kurier InPost (Pobranie) 17.5
InPost Paczkomaty 24/7 (Pobranie) 17.5
Kurier DPD 18
Pocztex Kurier48 (Pobranie) 20
Pocztex Kurier48 20
Kurier DPD (Pobranie) 23
W magazynie podręcznym 0 szt.

Produkt niedostępny


Chodzi o papieża. (...) Centrum chce wszystkich informacji, jakie mamy o papieżu - powiedział Sołowiew i dodał, że to pilne. Generał Kuricyn był zirytowany. Przecież informacje wysłano już dwa razy.
Nie, oni chcą absolutnie wszystko, co mamy. Wszystkie znajomości i kompromitujące szczegóły. Wszystko, co pozwoli się do niego zbliżyć. Fizycznie! Zabronili nam też otwierać dochodzenie w tej sprawie. Żadnych śladów. Co zrobimy? (...)
Patrzyli po sobie, doskonale wiedząc, że „fizyczne zbliżenie” może oznaczać tylko jedno - zabójstwo.


Amerykański dziennikarz John O. Koehler dotarł do dokumentów, które pokazują, jak Moskwa zwalczała Jana Pawła II. Ujawnia tekst rozkazu, podpisanego m.in. przez Gorbaczowa i Czernienkę, który poleca „wykorzystać wszystkie dostępne możliwości” przeciwko polskiemu papieżowi. Ta książka rzuca nowe światło na rolę, jaką w funkcjonowaniu Watykanu i życiu Jana Pawła II odegrali szpiedzy komunistycznych państw. Ukazuje również intrygujący obraz relacji pomiędzy Stolicą Apostolską a Kremlem.
Gdyby nie świadomość, że Koehler mówi o autentycznych wydarzeniach, książkę „Chodzi o Papieża” można by czytać niczym najlepszą sensacyjną powieść.

Fragment:

Wiosną 1979 roku major Wiktor Szejmow z VIII Zarządu Głównego KGB został wysłany z Moskwy do Warszawy ze ściśle tajną misją. Mający dostęp do wszelkich tajnych informacji służb bezpieczeństwa major był głównym ekspertem KGB w technologii cyfrowej. Powierzono mu zainstalowanie nowego systemu komputerowego, który miał zwiększyć bezpieczeństwo szyfrowanej komunikacji między radziecką ambasadą w Polsce a główną siedzibą KGB, przez wtajemniczonych nazywaną Centrum. Polecenie wydało wszechwładne radzieckie politbiuro.

Major Szejmow był w Polsce po raz pierwszy. Jego wizyta przypadła dziewięć lat po buncie robotników w Stoczni Gdańskiej, który wstrząsnął komunistycznym reżimem. W czasie zamieszek na Pomorzu zginęło 44 robotników. Niepokoje zostały wywołane drastycznymi podwyżkami cen żywności. Spłonęła siedziba wojewódzkiego komitetu PZPR w Gdańsku, protesty objęły też inne miasta, dochodziło do krwawych starć robotników z milicją. Ceny żywności nadal rosły, nie było natomiast żadnych podwyżek płac. W 1976 roku robotnicy i intelektualiści wspólnie utworzyli Komitet Obrony Robotników (KOR), regularnie wybuchały strajki. Kolejne starcia skłoniły władze komunistyczne do negocjacji. Napięcie - przynajmniej na pozór - nieco zelżało. Niezadowolenie tliło się jednak, podczas gdy rząd zmagał się z problemami gospodarczymi - jego wysiłki doprowadziły do zagranicznego zadłużenia kraju w wysokości 16 miliardów dolarów.
Pewne wyjątkowe wydarzenie podniosło jednak naród polski na duchu, przynajmniej na jakiś czas. 16 października 1978 roku krakowski kardynał Karol Wojtyła został wybrany na następcę papieża Jana Pawła I i przyjął imię Jan Paweł II. Według raportu przebywającego wówczas w Krakowie agenta Stasi cały kraj nie posiadał się z radości. ”Na ulicach Krakowa ludzie ściskali się i padali na kolana. Świętowano do późnej nocy. Odprawiano msze święte. Następnego dnia na placu przez katedrą wawelską odbyło się oficjalne nabożeństwo. Ogromne zdjęcie nowego papieża ozdobiło ścianę pałacu arcybiskupiego”.
Zobacz inne książki autora: John O. Koehler

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.