• Kategorie
  • Joseph Pearce - Pisarze nawróceni

Inspiracja duchowa w epoce niewiary

Brak towaru
59.00
Wpisz swój e-mail
Cena przesyłki 13.5
Odbiór osobisty (Częstochowa) 0
Kurier InPost 13.5
InPost Paczkomaty 24/7 13.5
Kurier InPost (Pobranie) 17.5
InPost Paczkomaty 24/7 (Pobranie) 17.5
Kurier DPD 18
Pocztex Kurier48 (Pobranie) 20
Pocztex Kurier48 20
Kurier DPD (Pobranie) 23
W magazynie podręcznym 0 szt.
Waga 1.197 kg
Pisarze nawróceni to opowieść o poszukiwaniach religijnych, perypetiach duchowych i olśnieniach mistycznych dziewiętnasto- i dwudziesto- wiecznych pisarzy i poetów anglojęzycznych, którzy porzucili życie w mrokach niewiary i stali się gorliwymi chrześcijanami, takich jak T. S. Eliot, C. S. Lewis, G. K. Chesterton, J. R. Tolkien, Graham Greene, Hilaire Belloc, Ronald Knox, Malcolm Muggeridge, Evelyn Waugh czy Dorothy Sayers.
Autor opisuje ścieżki intelektualnego i duchowego rozwoju tych twórców i analizuje wpływ przemian postaw egzystencjalnych na ich dzieła. W ten sposób pomaga nam zrozumieć, co znaczy w literaturze dawać świadectwo prawdzie.
Niestety nie wszyscy wrócili na łono Kościoła katolickiego. C.S. Lewis pozostał - gorliwym wprawdzie – ale anglikaninem. Oskar Wilde znowuż zwlekał z nawróceniem niemal do ostatniej chwili życia. Uprzedzenia czy też nawyki potrafią utrudnić bądź nawet uniemożliwić prawdziwe nawrócenie. Niewątpliwie jednak droga duchowa wszystkich opisywanych przez Pearce’a pisarzy świadczy o żywotności nauki Chrystusa i jej sile przyciągania, wbrew dumnym teoriom wszelkich postępowców, którzy w oparciu o najróżniejsze ideologie i filozofie wieszczyli śmierć Boga w nowoczesnym społeczeństwie.

Przedstawieni w książce pisarze byli częścią intelektualnej elity Anglii, w owym okresie jednego z najpotężniejszych mocarstw świata. Ich nawrócenie często wywołało szok i zgorszenie u puszących się swoją intelektualną nowoczesnością niedowiarków. Konwersje opisywanych w książce pisarzy zapowiadały także wielki triumf katolicyzmu jaki zdawało się, że nastąpi po I wojnie światowej. Niestety przedstawiciele sił czerwonego i brunatnego „postępu” nie dopuścili do tego rozpętując kolejną wojnę.

Joseph Pearce jest jednym z najbardziej cenionych współczesnych angloamerykańskich biografów i krytyków literackich średniego pokolenia. Jego droga do stanowiska wykładowcy literatury angielskiej na uniwersytecie w Naples na Florydzie była jednak nietypowa. Pearce, urodzony w 1961 roku w Londynie, wychowywał się w rodzinie o silnie antykatolickich tradycjach, a w młodości uwiodły go idee neofaszystowskie, przez co został skinheadem i wydawcą niskonakładowego pisma rasistowskiego. W wieku 28 lat przeżył nawrócenie, przyjął chrzest w Kościele katolickim i porzucił swoje ksenofobiczne poglądy. Zajął się krytyką literacką oraz badaniem roli pierwiastków religijnych i motywacji duchowych w życiu i twórczości pisarzy współczesnych. Jest autorem kilku znaczących biografii, m.in. Oscara Wilde'a, Aleksandra Sołżenicyna czy J.R. Tolkiena.
Liczba stron 614
Format 164x236mm
Oprawa miękka
Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.