• Kategorie
  • Ks. Murawski Roman - Historia katechezy. Katecheza w pierwszych wiekach. Oprawa miękka

Brak towaru
39.95
Wpisz swój e-mail
Cena przesyłki 13.5
Odbiór osobisty (Częstochowa) 0
Kurier InPost 13.5
InPost Paczkomaty 24/7 13.5
Kurier InPost (Pobranie) 17.5
InPost Paczkomaty 24/7 (Pobranie) 17.5
Kurier DPD 18
Pocztex Kurier48 (Pobranie) 20
Pocztex Kurier48 20
Kurier DPD (Pobranie) 23
W magazynie podręcznym 0 szt.
Waga 0.846 kg
Procesy sekularyzacyjne, którym poddany jest współczesny człowiek, stanowią poważne zagrożenie dla życia wiary i powodują, że inicjacja chrześcijańska jest znacznie utrudniona, nie dokonuje się wcale, a jeśli już to w minimalnym stopniu. Efekt jest taki, że wielu ludzi, którzy przyjęli chrzest we wczesnym dzieciństwie, nie zostaje później wprowadzonych w pełnię życia chrześcijańskiego. Nadal aktualna jest wypowiedź Tertuliana pochodząca z początku III wieku: "Stają się, nie rodzą się chrześcijanami" (Fiunt, non nascuntur christiani). Co robić, aby odmienić ten stan rzeczy? Jednym z proponowanych rozwiązań, wysuwanych zarówno w dokumentach Kościoła, jak i w publikacjach, jest próba odnowienia i ożywienia całego procesu inicjacji chrześcijańskiej, zwłaszcza katechezy inicjacyjnej, oraz oparcie jej na pewnych elementach zaczerpniętych z wczesnochrześcijańskiego katechumenatu. (...)

Tymczasem brak jest w języku polskim pełnego, wyczerpującego opracowania historii katechezy tego okresu. Ten zaistniały brak w polskiej literaturze katechetycznej pragnie uzupełnić niniejsze studium. Stanowi ono pierwszą część większej całości. Zamiarem autora jest opracowanie całej historii katechezy; ma ono składać się z dwóch części: część pierwsza, obecnie prezentowana, obejmuje starożytność chrześcijańską od I do VI wieku, część druga - w przygotowaniu - ma objąć dzieje katechezy od wczesnego średniowiecza po czasy współczesne. (...) Książka w swych podstawowych założeniach pragnie przybliżyć dzieje katechezy Kościoła pierwszych wieków. W konwencji, w jakiej została napisana, nie odpowiada jednak w pełni tradycyjnej formie podręczników historii. Stanowi coś pośredniego między klasycznym podręcznikiem historii a szkicami historycznymi. Autorowi chodziło nie tylko o ukazanie historycznego rozwoju katechezy, lecz także, aby na podstawie przedstawionego w nim materiału czytelnik mógł poznać, jak kształtował i rozwijał się proces wtajemniczenia chrześcijańskiego w początkach Kościoła, a także katechezę Ojców Kościoła, której w swych pismach poświęcają tyle miejsca”.

Ksiądz Roman Murawski, salezjanin, absolwent KUL i Salezjańskiego Uniwersytetu w Rzymie, profesor dr hab. teologii w zakresie katechetyki, były dziekan Wydziału Teologicznego ATK i UKSW w Warszawie, emerytowany profesor katechetyki; wykładał katechetykę na ATK i UKSW, na Wydziale Teologicznym UŚ w Katowicach, w Salezjańskim Wyższym Seminarium Duchownym w Lądzie i w Łodzi; wieloletni członek Komisji Katechetycznej Episkopatu Polski i konsultor Komisji Wychowania Katolickiego, recenzent podręczników katechetycznych Komisji Wychowania Katolickiego; członek wielu europejskich stowarzyszeń katechetycznych, długoletni przewodniczący Sekcji Wykładowców Katechetyki; współautor wielu podręczników katechetycznych dla młodzieży, główny redaktor Dyrektorium katechetycznego Kościoła katolickiego w Polsce. Jego działalność naukowa skupia się głównie na historii katechezy, problemach katechetyki fundamentalnej oraz katechezy młodzieżowej.WYRÓŻNIENIE FENIKS 2012 w kategorii: "nauki kościelne"

Za naukowo nienaganne przedstawienie historii wczesnochrześcijańskiej katechezy, w jej różnorodnych uwikłaniach i aspektach doktrynalnych. Współczesne tendencje sekularyzacyjne, panosząca się coraz powszechniej obojętność religijna powodują konieczność wzmożenia wysiłków, by inicjacji chrześcijańskiej przydać nowego blasku. Poznanie procesu jej kształtowania się jest jednym z ważniejszych czynników - poświadcza wyróżniona rozprawa - tego rodzaju działania, prowadzącego do ożywiania wiary, włączania jej w pośpieszny rytm teraźniejszości.
Liczba stron 432
Format 165 x 235 mm
Oprawa miękka
Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.