• Kategorie
  • Łukasz Szymański - In Vitro

29.00
szt. Do przechowalni
Czas kompletowania do 14 dni
Koszt przesyłki od 13.5
Odbiór osobisty (Częstochowa) 0
Kurier InPost 13.5
InPost Paczkomaty 24/7 13.5
Kurier InPost (Pobranie) 17.5
InPost Paczkomaty 24/7 (Pobranie) 17.5
Kurier DPD 18
Pocztex Kurier48 (Pobranie) 20
Pocztex Kurier48 20
Kurier DPD (Pobranie) 23
W magazynie podręcznym 0 szt.
Waga 0.331 kg
Najnowsze narzędzia, będące na usługach współczesnej medycyny, sprawiły, że w obszarze jej oddziaływań znalazł się człowiek w najwcześniejszych fazach rozwoju. Kilkukomórkowy embrion ludzki poddawany bywa różnorodnym procedurom, które oprócz pozytywnych aspektów, niosą ze sobą także zagrożenia dla jego życia. Ich pole poszerza się wraz z rosnącym dostępem do zdobyczy nauk biomedycznych, przyczyniając się tym samym do uśmiercania wielu istnień ludzkich.

Analiza tych zagrożeń jest przedmiotem niniejszych refleksji. Autor zastanawia się nad różnymi konsekwencjami współczesnych praktyk klinicznych, takich jak: diagnostyka prenatalna, sztuczne zapłodnienie, czy eksperymenty na zarodkach ludzkich (Rozdział I). W trakcie ich wykonywania dochodzi bowiem do masowego niszczenia istnień ludzkich w stadium preimplantacyjnym i prenatalnym.

Wobec takiego faktu istnieje potrzeba jednoznacznego określenia statusu istot nienarodzonych, aby w ten sposób znaleźć uzasadnienie dla ochrony ludzkich embrionów przed działaniami, które zagrażają ich  życiu. Stąd konieczne będzie odwołanie się do danych biologicznych, filozoficznych i prawnych oraz uwzględnienie głosu Kościoła w kwestii statusu istoty poczętej (Rozdział II).

W ostatniej, trzeciej części książki (Rozdział III), autor podejmuje problematykę ochrony prawa do życia ludzkich embrionów w kontekście stosowania praktyk klinicznych.
Liczba stron 224
Format 145x200
SPIS TREŚCI:

ROZDZIAŁ I
Zagrożenie życia embrionów ludzkich w niektórych praktykach klinicznych
1.    Zagrożenie życia embrionu i wskazania do aborcji w diagnostyce prenatalnej
2.    Niszczenie embrionów ludzkich w sztucznej prokreacji
3.    Eksperymentowanie i manipulacje na embrionach ludzkich

ROZDZIAŁ II   
Status embrionu ludzkiego           
1.    Czym jest embrion ludzki? - opis biologiczny       
2.    Kryteria człowieczeństwa embrionu ludzkiego       
3.    Prawo stanowione wobec embrionu ludzkiego       
4.    Stanowisko Kościoła katolickiego wobec embrionu
ludzkiego                               

ROZDZIAŁ III
Ochrona prawa do życia ludzkich embrionów           
1.    Prawo do życia i jego implikacje               
2.    Prawo do wolności   

Zakończenie
Przypisy
BibliografiaFragment:

1.2.    Wskazanie do aborcji po pozytywnym wyniku diagnozy prenatalnej

Ryzyko mechanicznego uszkodzenia czy uśmiercenia płodu związane z prenatalnym diagnozowaniem metodami inwazyjnymi, nie stanowi jedynego i największego niebezpieczeństwa dla życia istoty nienarodzonej. Spektrum zagrożeń poszerza znacznie fakt negatywnego wykorzystania diagnozy postawionej wskutek przeprowadzonych badań zarówno metodami inwazyjnymi jak i nieinwazyjnymi. Chodzi o dokonywanie aborcji na podstawie tzw. „wskazań lekarskich”, tzn. w przypadku stwierdzenia np. ciężkich czy nieuleczalnych schorzeń (zwłaszcza letalnych), lub z przyczyn niemedycznych – np. gdy zidentyfikowana płeć dziecka nie odpowiada oczekiwaniom zainteresowanych.
Przy prenatalnej detekcji nieprawidłowości płodu, ogromny wpływ na decyzje rodziców o dokonaniu aborcji mają lekarze. Fakt ten potwierdzają badania przeprowadzone przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie. W badanej grupie 53 lekarzy (43 kobiety i 10 mężczyzn) aż 96,2% wyraziło pogląd, że jeśli istnieje możliwość przeprowadzenia w okresie ciąży badań wykrywających chorobę lub wadę płodu, to należy się im poddać, także wtedy gdyby danej choroby nie dało się wyleczyć. Zdecydowana większość badanych (83%) opowiedziała się za aborcją w przypadku zdiagnozowania anomalii prenatalnej dziecka .
Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.