• Kategorie
  • Marcin Karas - Z dziejów Kościoła. Ciągłość i zmiana w Kościele rzymskokatolickim w XIX i XX wieku

Brak towaru
59.90
Wpisz swój e-mail
Cena przesyłki 13.5
Odbiór osobisty (Częstochowa) 0
Kurier InPost 13.5
InPost Paczkomaty 24/7 13.5
Kurier InPost (Pobranie) 17.5
InPost Paczkomaty 24/7 (Pobranie) 17.5
Kurier DPD 18
Pocztex Kurier48 (Pobranie) 20
Pocztex Kurier48 20
Kurier DPD (Pobranie) 23
W magazynie podręcznym 0 szt.
Waga 0.674 kg

Autor pokazuje poglądy i działania papieży sprawujących władzę w ostatnim okresie przed II Soborem Watykańskim, tj. Grzegorz XVI, Pius IX, Leon XIII, Św. Pius X, Benedykt XV, Pius XI, Pius XII, a także papieży drugiej połowy XX wieku: bł. Jana XXIII, Pawła VI, Jana Pawła I i Jana Pawła II.

W refleksji historyków filozofii, religii i idei, badających problemy doktrynalnej ciągłości i przemian w dziejach Kościoła Rzymskiego w XIX i XX wieku rzadko podejmowane są próby ogólnego spojrzenia na całą tę epokę. Spojrzenie to powinno być z jednej strony solidnie udokumentowane materiałami źródłowymi i mocno zakorzenione w przemianach współczesnego świata. Z drugiej strony nie sposób pozostać przy opisie zjawisk. Konieczna jest refleksja nad tym ogromnym obszarem współczesnych dziejów Kościoła. Refleksja taka ma na celu, aby wśród niezliczonych dokumentów i faktów historycznych tego okresu znaleźć najbardziej charakterystyczne i decydujące o ciągłości i o zmianach, które dają orientację w doktrynie, praktyce i sytuacji społecznej rzymskiego katolicyzmu obecnej doby.

Właśnie te dwa określenia, a mianowicie: ciągłość i zmiana stanowią o najogólniejszym obrazie, jaki można przedstawić na temat tych kwestii. Niektóre bowiem aspekty w nauczaniu Kościoła stały się przedmiotem daleko idących, często zaskakujących, reinterpretacji i zmian w drugiej połowie XX wieku, gdy inne pozostawały, bądź pozostają trwałe.

Dr hab. Marcin Karas (ur. w Krakowie w 1971 r.), jest pracownikiem naukowym Instytutu Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Napisał rozprawę doktorską (Koncepcja czasu w pismach Williama Ockhama, 2002, wydana drukiem w r. 2003). Jest autorem wyboru dokumentów pt. Wyznania wiary i główne zasady doktrynalne. Katolicyzm (Kraków 2000) i redaktorem zbioru studiów pt. Definicja religii. Studia i szkice (Kraków 2002), a także ponad 30 artykułów z zakresu historii starożytnej, filozofii średniowiecznej, historii idei i religioznawstwa, m. in.: Koncepcja predestynacji w «Tractatus de praedestinatione» Williama OckhamaObrona tradycyjnego porządku religijnego i społecznego przez papieża Grzegorza XVI oraz «Status Ecclesiae indirecte subordinatur»- koncepcja wzajemnych relacji Kościoła i państwa we współczesnym integryzmie rzymskokatolickim. Opublikował ponadto przekłady (ponad 30) pism filozoficznych i teologicznych gł. z języka łacińskiego, angielskiego i francuskiego. Na Uniwersytecie Jagiellońskim prowadzi zajęcia z historii filozofii starożytnej, średniowiecznej i z historii idei. W swych badaniach zajmuje się metafizyką i kosmologią w XIII wieku, religioznawstwem oraz zagadnieniami historii idei.

Spis treści

Rozdział I  
Grzegorz XVI (1831-1846). Potępienie liberalnego katolicyzmu     

Rozdział II  
Pius IX (1846-1878). Papież I Soboru Watykańskiego i Syllabusa  

Rozdział III    

Leon XIII (1878-1903). Papież wytrwałej kontynuacji  

Rozdział IV  
Św. Pius X (1903-1914). Okres kryzysu modernistycznego   

Rozdział V 
Mariawityzm w Polsce. Problem nowej tożsamości religijnej

Rozdział VI  
Benedykt XV (1914-1922)  
Trudności wojny i Kodeks Prawa Kanonicznego   

Rozdział VII 
Pius XI (1922-1939). W walce z laicyzmem i totalitaryzmem  

Rozdział VIII
Pius XII (1939-1958). W straciu z nową teologią  

Rozdział IX 
Jan XXIII (1958-1963). Początek epoki zmian w Kościele  

Rozdział X  
Paweł VI (1963-1978) i Jan Paweł I (1978)   
Reformy II Soboru Watykańskiego    

Rozdział XI   
Ruch palmariański. Od konserwatyzmu do radykanych zmian     

Rozdział XII 
Jan Paweł II (1978-2005). Epoka posoborowa w Kościele

Rozdział XIII  
Integryzm katolicki. Konserwatywna opozycja wobec zmian  

Rozdział XIV 
Katolicyzm liberalny. Postulat głębokich zmian doktrynalnych   

Zakończenie   

Wybrana bibliografia  

Indeks nazwisk 

Streszczenie

Liczba stron 336
Format 16.5 x 24
Oprawa miekka
Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.