• Kategorie
  • Mieczysław Noskowicz - Najświętsze trzy Hostie 1399

Cud Eucharystyczny w Poznaniu

Brak towaru
19.00
Wpisz swój e-mail
Cena przesyłki 13.5
Odbiór osobisty (Częstochowa) 0
Kurier InPost 13.5
InPost Paczkomaty 24/7 13.5
Kurier InPost (Pobranie) 17.5
InPost Paczkomaty 24/7 (Pobranie) 17.5
Kurier DPD 18
Pocztex Kurier48 (Pobranie) 20
Pocztex Kurier48 20
Kurier DPD (Pobranie) 23
W magazynie podręcznym 0 szt.
Waga 0.214 kg

Księżka, wydana przed wojną, opisuje pierwszy w Polsce Cud Eucharystyczny do jakiego doszło w Poznaniu w 1399 roku, o którym świadczą nie tylko wybitni kronikarze - jak Jan Długosz - czy późniejsi historycy, lecz także wybudowane na cześć tego wydarzenia poznańskie kościoły: Bożego Ciała i Pana Jezusa. Aż dziw bierze, iż tak bardzo zanikła świadomość i tamtych wydarzeń, i doniosłości cudu do jakiego doszło w średniowieczu na polskiej ziemi.

Ponieważ dzisiaj, mało kto wierzy w to czego nie widzi, boć już nie ma tej silnej w sercach naszych wiary, jaką ojcowie nasi się odznaczali, przeto, ażeby przekonująco przemówić do serca Twego miły Czytelniku, wskażę Ci raz jeszcze na te widome, wiekowe pomniki, na kościoły: Bożego Ciała i Pana Jezusa w Poznaniu, które chyba najwymowniej świadczą, że bez ważniejszego powodu, tak sobie tylko dla ozdoby miasta nie powstały, o czem zresztą dość wyczerpująco niniejsza książka mówi.

Bądź na wieki uwielbiony -
Jezu, w Chlebie utajony!

Gdyby zapytać statystycznego Polaka o cuda eucharystyczne, dowiemy się o głośnej ostatnio Sokółce, często odwiedzanym Lanciano, rzadziej o Orvieto i Sienie. Czasem mieszkaniec Poznania wspomni o cudownych trzech Hostiach, nieraz dodając, że to stara poznańska legenda. Czy rzeczywiście legenda? Wznowienie książki Mieczysława Noskowicza z roku 1926, dodatkowo poddane redakcji językowej oraz uzupełnione o wprowadzenie i współczesne fotografie z kościołów.


Zobacz wszystkie książki autora: Mieczysław Noskowicz 

W roku 1399 grupka poznańskich Żydów chcąc sprawdzić, czy konsekrowane hostie są rzeczywiście ciałem Jezusa Chrystusa, miała przekupić służącą u nich dziewczynę (jak podają kroniki, miała na imię Krystyna), aby je dla nich skradła. Jan Długosz opisuje to zdarzenie w swoich Rocznikach (Annales seu cronicae incliti Regni Polonia)[3] "W piątek piętnastego sierpnia pewna kobieta w Poznaniu, przyjąwszy najświętszy sakrament eucharystii w klasztorze braci dominikanów, wyjęła z ust hostię, by sprzedać przebywającym w Poznaniu Żydom."

Według jednej wersji miała to być hostia skradziona podczas komunii, zaś według innej trzy hostie wykradzione z tabernakulum. Komunikanty miały pochodzić z Kościoła Serca Jezusowego w Poznaniu (należącego wówczas do dominikanów). Hostie zostały zaniesione do domu stojącego na rogu ulic Żydowskiej i Kramarskiej. Aby się przekonać, czy przeistoczenie jest prawdą, świętokradcy mieli położyć je na stole i zacząć kłuć nożami. W tym momencie trysnęła z nich krew. Jej kropla miała upaść na niewidomą Żydówkę, która w tym momencie odzyskała wzrok. Przerażeni Żydzi postanowili najpierw zakopać hostie, lecz te za każdym razem pojawiały się na powierzchni. Następnie próbowali utopić je w studni znajdującej się w piwnicy tejże kamienicy, lecz i to się nie powiodło. Ostatecznie usiłowali utopić je w leżących na południe od miasta bagnach, lecz wówczas hostie zaczęły unosić się nad powierzchnią ziemi, a przerażeni świętokradcy uciekli. W drodze przez miasto, według legendy, również doszło do kilku uzdrowień.

Unoszące się w powietrzu hostie odnalazł 15 sierpnia 1399 pewien pasterz, który pasąc swoje stado zauważył, że nagle bydło zaczyna klękać i wznosić głowy ku górze w stronę otoczonych blaskiem komunikantów. Na miejsce cudu, zgodnie z kronikami, przybyli wkrótce mieszczanie, władze miasta oraz biskup Wojciech Jastrzębiec. W orszaku znajdował się również dominikanin Jan Ryczywół. Uniósł on patenę na której hostie same spoczęły. Następnie przeniesiono je w procesji do poznańskiej kolegiaty. Jednak dzień później okazało się, że ponownie zniknęły. Odnaleziono je na poprzednim miejscu, a gdy sytuacja powtórzyła się jeszcze raz, uznano, że Ciało Chrystusa postanowiło spoczywać w tym właśnie miejscu. Wzniesiono tam wówczas drewnianą kapliczkę.

Źródło: Wikipedia

Liczba stron 104
Format 170 mm x 232 mm
Oprawa miękka
Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.