• Kategorie
  • O. Tomasz Maria Dąbek OSB - Wokół Reguły św. Benedykta

Brak towaru
23.00
Wpisz swój e-mail
Cena przesyłki 13.5
Odbiór osobisty (Częstochowa) 0
Kurier InPost 13.5
InPost Paczkomaty 24/7 13.5
Kurier InPost (Pobranie) 17.5
InPost Paczkomaty 24/7 (Pobranie) 17.5
Kurier DPD 18
Pocztex Kurier48 (Pobranie) 20
Pocztex Kurier48 20
Kurier DPD (Pobranie) 23
W magazynie podręcznym 0 szt.
Waga 0.231 kg

Dobrze, że ukazuje się książka, która przybliża Regułę św. Benedykta. Pojawia się w czasie, kiedy św. Benedykt staje w centrum uwagi wielu ludzi. Zainteresowanie Jego osobą rośnie a wiedza o nim i znajomość tej postaci staje się fundamentem wiedzy a nade wszystko mądrości życiowej, bo wiedzy dziś sporo ale mądrości wciąż mało. Książka pokazuje, jak św. Benedykt może oddziaływać na moje życie i jak wiele mogę czerpać z Jego Reguły bez względu na to, czy jestem mnichem czy mam czworo dzieci, bez względu na to, czy jestem w zakonie czy mam drugiego męża, bo z poprzednim mi nie wyszło.

Książka też "burzy" powszechne przekonanie o tym, że Reguła św. Benedykta jest dla benedyktynów a mnie nie dotyczy, bo benedyktynem nie jestem i nim nie zamierzam być, bo Reguła św. Benedykta pokazuje jak być dobrym, jak lepiej żyć, jak stawać się bardziej człowiekiem w świecie, gdzie nie ceni się głębi ani refleksji, bo... proszę Państwa nie można już dłużej żyć lodówkami, bilansami, polityką i rozwiązywaniem krzyżówek, doprawdy nie można! (A. Exupery).

Reguła św. Benedykta, podłóg której żyją niektóre współczesne zakony kontemplacyjne, odpowiada też na pytania stawiane przez współczesnego człowieka żyjącego po zewnętrznej stronie muru klasztornego, pytającego: jak przywrócić człowiekowi poczucie wagi spraw ducha? Jak wywołać w człowieku twórczy niepokój ducha?

Fragment:

O rodzajach mnichów


Różne rodzaje są w RB przedstawione z umiarem, zasadniczo zgodnie z RM, ale bez przytaczania długich, bardzo krytycznych odnoszących się w RM zwłaszcza do gyrowagów (RM 1,14-74 z nawet barwnymi opisami ich życia) oraz uzasadniających w tym miejscu potrzebę posłuszeństwa i autorytet przełożonego (76-92).
Charakterystyczne dla św. Benedykta zdanie 1,12: „o godnym pożałowania postępowaniu tych wszystkich lepiej jest milczeć niż mówić” występuje także w RM 1,13 bezpośrednio przed długim potępiającym wywodem. W RB nie ma takich niekonsekwencji ani zamiłowania do wielu słów.
Cenobici to mnisi prowadzący życie wspólne, w klasztorze pod regułą i opatem (sub regula vel abbate 1,2), ich formowanie jest celem Reguły. RB wyraża także szacunek dla anachoretów, ale zwraca uwagę na potrzebę odpowiedniego przygotowania. Można tu widzieć rodzaj tworzenia perspektywy, otwarcia drzwi dla różnych form tego życia we wspólnocie i obok niej.
Może w tym kierunku poszła ewolucja życia mnichów w klasztorach, przejście do mieszkania osobno ze wspólnego dormitorium (sypialni). Właściwe jest też stwarzanie warunków do odczuwania nieco więcej samotności dla żyjących w klasztorze, zwłaszcza tych, którzy odczuwają taką potrzebę. Indywidualne cele stosunkowo szybko wprowadzone w zachodnich klasztorach stwarzają taką sposobność, natomiast nie ma jej w klasztorze RM, gdzie dekanie żyjące stale pod opieką przełożonych można porównać do stadek zwierząt albo kołchoźnych kolektywów, popartych wzniosłymi rozważaniami o wartości takiego życia jako jedynej pewnej drodze zbawienia.
Zobacz inne książki autora: o. Tomasz Maria Dąbek OSB

Liczba stron 180
Format 120 x 180
Oprawa twarda
Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.