• Kategorie
  • Perły Muzyki Polskiej - Henryk Mikołaj Górecki - BEATUS VIR i inne dzieła (2 CD)

Brak towaru
49.99
Wpisz swój e-mail
Cena przesyłki 13.5
Odbiór osobisty (Częstochowa) 0
Kurier InPost 13.5
InPost Paczkomaty 24/7 13.5
Kurier InPost (Pobranie) 17.5
InPost Paczkomaty 24/7 (Pobranie) 17.5
Kurier DPD 18
Pocztex Kurier48 (Pobranie) 20
Pocztex Kurier48 20
Kurier DPD (Pobranie) 23
W magazynie podręcznym 0 szt.

Album wydany z okazji 25. Pontyfikatu Jana Pawła II i 70. urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego z monumentalnym dziełem Beatus vir opatrzonym dedykacją dla Jana Pawła II.

Twórczość H.M. Góreckiego, zaliczana do najbardziej charakterystycznych zjawisk w muzyce współczesnej jest przedmiotem niesłabnącego zainteresowania. Jego nasilenie datuje sie na rok 1992, kiedy to amerykańska śpiewaczka Dawn Upshaw z London Sinfonietta pod batutą Davida Zinmana nagrała III Symfonie, najważniejsze dzieło kompozytora. Bezprecedensowy sukces tego nagrania, mierzony milionem sprzedanych płyt, wprawił w niemałe zdumienie znawców kultury masowej. Oto do niedawna rzecznik ścisłej awangardy adresowanej do garstki odbiorców sytuuje się w rejonach rynku zarezerwowanych dotychczas jedynie dla gwiazd rocka, popu i jazzu.
Przyczyny fenomenu popularności, której nie doświadczył żaden inny współczesny twórca, tkwią zapewne w zakorzenieniu muzyki Góreckiego w polskiej sztuce ludowej.
 
Stanowi ona ostateczny punkt odniesienia życia i twórczości kompozytora. W jej organicznych związkach z naturą, poetyce, prostocie i szczerości znajduje on odpowiedzi na podstawowe pytania egzystencjalne i zapis doświadczenia określającego ludzki los. Takich treści ... zawsze możemy się spodziewać słuchając muzyki Góreckiego. Ich uniwersalizm upodabnia twórcę do Chopina, który "podnosząc ludowe do ludzkości określał zarazem wobec świata swą narodową tożsamość. - Marek Wieroński Producent

Nagrody: Fryderyk 2003 - w kategoriach:
- Muzyka współczesna
- Najwybitniejsze nagrania muzyki polskiej

CD 1  
1. BEATUS VIR na baryton chór mieszany i wielką orkiestrę symfoniczną op.38  
2. AMEN  na chór mieszany a capella op.34 [35]  

CD 2  
1. TRZY UTWORY W DAWNYM STYLU na orkiestrę smyczkową  
2. KONCERT na klawesyn i orkiestrę smyczkową ( wersja na fortepian) op.40
3. MAŁE REQUIEM DLA PEWNEJ POLKI  na 13 instrumentów i fortepian op.66

Wykonawcy:  Jerzy Maksymiuk - dyrygent,  Adam Kruszewski - baryton, Janusz Olejniczak- fortepian [ CD2 - 2,3], Chór Polskiego Radia w Krakowie [CD1- 1,2] , Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis [CD 1- 1,2] Orkiestra Sinfonia Varsovia.

Perły Muzyki Polskiej
Nowy wiek - Nowe interpretacje
Nowy cykl nagrań muzyki polskiej to prezentacja utworów, wybranych spośród najcenniejszych dzieł tysiącletniego dziedzictwa polskiej twórczości. Jest to zarazem przegląd jej różnorodnych form, gatunków i stylów od średniowiecza po czasy współczesne, ale równocześnie panorama trendów i kreacji wykonawczych, na miarę XXI wieku.

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.