• Kategorie
  • Raissa Maritain - Doktor Anielski, czyli święty Tomasz z Akwinu

Brak towaru
19.00
Wpisz swój e-mail
Cena przesyłki 13.5
Odbiór osobisty (Częstochowa) 0
Kurier InPost 13.5
InPost Paczkomaty 24/7 13.5
Kurier InPost (Pobranie) 17.5
InPost Paczkomaty 24/7 (Pobranie) 17.5
Kurier DPD 18
Pocztex Kurier48 (Pobranie) 20
Pocztex Kurier48 20
Kurier DPD (Pobranie) 23
W magazynie podręcznym 0 szt.
Waga 0.162 kg

Opowieść Raissy Maritain o św. Tomaszu z Akwinu, zwanym Doktorem Anielskim, pełna średniowiecznych legend i cudów, przekazuje jego umiłowanie prawdy i pokorne dążenie do poznania Boga. Adresowana jest do wszystkich, którzy chcą nie tylko poznać wielkiego Nauczyciela Kościoła, lecz także zachwycić się nim całym sercem.

Jak pisze we wstępie brat Moris Maurin, przyjaciel męża Raissy, Jacquesa Maritaina:

Raissa, z podziwu i wdzięczności, chciała dać poznać Tomasza szerszemu gronu, ale zrobiła to na swój sposób: poetycki i intuicyjny. W podobnym nieco stylu, jakim posłużył się Saint Exupéry w Małym Księciu, gdy zwrócił się do dzieci i do tych, którzy mają serce dzieci i pozwalają się „oswoić” prawdzie i pięknu.

Przesłanie książki wspaniale wzbogacają ilustracje znanego włoskiego artysty, przyjaciela Maritainów, Gina Severiniego.

Fragment:

Czym więc jest prawda? Jest poznaniem tego, co jest. Jest skarbem umysłu. A ponieważ Bóg jest źródłem inteligencji każdej z istot, jest też źródłem każdej prawdy. A ponieważ jest Istotą nieskończoną i doskonałą, jest również prawdą najwyższą, najpiękniejszą, najłaskawszą, gdyż rzeczy są w takim stopniu prawdziwe, dobre i piękne, w jakim istnieją. Bóg nazwał więc sam siebie, gdy powiedział w Starym Testamencie: „Jestem tym, który jest”, a w Nowym: „Jestem prawdą”. Nie ma rożnicy między rzeczą a prawdą, którą wyraża. Tak jak znika odległość między prawdziwym Bogiem a duszą, która zna Go doskonale, i która Go kocha. Niemniej jednak będziemy mogli znać doskonale Istotę Boga i całą Jego prawdę, istotę i prawdę wszystkich rzeczy dopiero w niebie, gdy ujrzymy Go twarzą w twarz. Ale nigdy nie ujrzymy boskiej prawdy, a w niej i poprzez nią prawdy wszystkiego, co istnieje, jeśli nasze serce nie zwróci się ku niej już w czasie tego życia, jeśli nie zechcemy kochać jej i jej służyć. Trzeba uciekać od ignorancji i od kłamstwa; trzeba szukać prawdy, kochać prawdę, a gdy jest ona atakowana, „śmiało jej bronić”, jak jest powiedziane w małej książeczce Obyczaje boskie. Właśnie to święty Tomasz czynił w całym swym życiu i we wszystkich swych dziełach. Jedno ze swych dzieł, najważniejsze, rozpoczyna słowami z Pisma Świętego: „Moje usta bedą głosić prawdę a moje wargi nienawidzić bezbożności” — to znaczy błędu przeciwstawiającego się Bożej prawdzie. Głosić prawdę, którą odnalazł w medytacji i atakować błędy, które walczą przeciw prawdzie, oto czym powinien zajmować się mędrzec. „Pełen ufności w miłosierdzie Boże, próbuję — pisze święty Tomasz — wypełniać zadanie mędrca, chociaż przerasta to moje siły... Gdyż wiem, że mam obowiązki wobec Boga, mam się oddać Bogu i chcę poświęcić wszystkie moje słowa i wszystkie moje siły, by został On poznany”. Święty Tomasz naśladował w tym Jezusa, który powiedział: „Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, by dać świadectwo prawdzie." 


Spis treści:
Wstęp Mały Brat Moris 
Doktorem Anielskim był Tomasz z Akwinu 
Szkoła 
Dzieciństwo 
Studia 
Powołanie 
Niewola 
Milczący wół z Sycylii 
Prawda 
Świętość umysłu 
Oficjum o Najświętszym Sakramencie 
Portret świętego Tomasza 
Srebrzysta sieć 
Miłość świętego 
Cud z różami i gwiazdą 
Boska mądrość 
Pokora Tomasza 
Jak głosił kazania 
Modlił się nieustannie 
Często płakał 
Święte roztargnienia 
Względy u Boga 
Śmierć świętego Tomasza 
Pan cudownie uhonorował swego sługę 
Papież wpisuje Tomasza z Akwinu w poczet świętych 
Święto 7 marca (28 stycznia)

Liczba stron 120
Format 130 x 200
Oprawa broszurowa
Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.