• Kategorie
  • Św. bp Józef Sebastian Pelczar - Rewolucja francuska wobec religii katolickiej i jej duchowieństwa. Oprawa twarda

14.00
szt. Do przechowalni
Czas kompletowania do 48h
Koszt przesyłki od 13.5
Odbiór osobisty (Częstochowa) 0
Kurier InPost 13.5
Paczkomaty InPost 13.5
Kurier InPost (Pobranie) 17.5
Kurier DPD 18
Pocztex Kurier48 (Pobranie) 20
Pocztex Kurier48 20
Kurier DPD (Pobranie) 23
W magazynie podręcznym 6 szt.
Waga 0.19 kg

"Odczyt wygłoszony w roku 1890 w Krakowie na Dochód Towarzystwa Wzajemnej Pomocy Uczniów Uniwersytetu Jagiellońskiego, a teraz znacznie rozszerzony, ogłaszam ponownie drukiem chcąc ukazać na losach Francji, do czego prowadzi zaciekła nienawiść do Kościoła katolickiego, a zarazem ostrzec naród polski, aby nie poszedł śladami rewolucji francuskiej, która wprawdzie niejedno zło usunęła, ale z drugiej strony pod hasłem wolności, braterstwa i publicznego dobra skrępowała wolność religijną i polityczną, uprawomocniła bezbożność, pomnożyła zbrodnie i przelała strumienie bratniej krwi. Ostrzeżenie to jest potrzebne, bo w społeczeństwie polskim nie brak takich, którzy przyszłość niepodległego narodu i państwa widzą w porzuceniu zasad religii katolickiej i obaleniu porządku na tych zasadach opartego, albo przynajmniej na skrępowaniu wolności Kościoła i zagrabieniu jego mienia, by go pozbawić wszelkiego wpływu na sprawy polityczne i społeczne, a losy narodu oddać w ręce zwolenników socjalizmu i radykalizmu, czy nawet rosyjskiego bolszewizmu...

Bp Józef Sebastian Pelczar
Przemyśl, 29 września 1922 roku"


Zobacz inne książki autora: św. bp Józef Sebastian Pelczar

Liczba stron 72
Format 145x205 mm
Oprawa twarda
Mariusz Kulan - recenzja

Złe ziarna rewolucji

Niedawno na rynku księgarskim pojawiła się książka św. Józefa Sebastiana Pelczara, jednego z najwybitniejszych księży, nauczycieli i hierarchów w historii polskiego Kościoła katolickiego. W czasie długiego pełnego poświęceń życia, biskup Pelczar był m. in. wykładowcą przemyskiego seminarium, profesorem i dziekanem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego (w latach 1882-1883 rektorem) oraz ordynariuszem diecezji przemyskiej. Założył Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (w Krakowie w 1894r.), a także inicjował powstanie i wspierał liczne ochronki dla dzieci i bezdomnych, kuchnie dla ubogich, szkoły itp. Swą posługę duszpasterską pełnił również poprzez pisarstwo.

Ponownego (uwspółcześnionego w warstwie stylistyczno-gramatycznej) pełnego wydania bogatej spuścizny literackiej świętego (bez skrótów i ingerencji politpoprawnych cenzorów), obejmujących dziela z zakresu teologii, historii, prawa kanonicznego oraz modlitewniki, listy pasterskie i kazania, podjęło się Wydawnictwo Świętego Józefa Sebastiana Pelczara (jedyna oficyna posiadająca  zezwolenie na druk prac św. Józefa Sebastiana udzielone przez Siostry Sercanki ze Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego). Pierwszym opublikowanym tomem (z imprimatur biskupa Edwarda Bialogłowskiego) jest powstała w 1890 r. Rewolucja francuska wobec religii katolickiej i jej duchowieństwa (poszerzona i uzupełniona w 1922 r.), zarysowująca genezę, przebieg i następstwa jednego z „najważniejszych zdarzeń dziejowych”, które wywróciło do góry nogami przyrodzony porządek rzeczy.
Przyczyn rewolucji św. Józef Sebastian upatruje w zepsuciu obyczajów, zwłaszcza wśród sfer wyższych, zaniedbaniu właściwego wychowania młodzieży i dzialalności wrogich chrześcijaństwu sekt i organizacji (przedwszystkim masonerii). Autor opisuje tragiczne losy katolickich księży (a także osób świeckich) odmawiających podporządkowania się uzurpatorskiej władzy i złożenia przysięgi na wierność nowej konstytucji, i najważniejsze momenty trwającej 10 lat zawieruchy , nie zapominając o koryfeuszach tego przewrotu, takich jak Danton, Robespierre, Marat, Desmoulins i in.
Pozycja ta pozwala spojrzeć na ów mroczny okres historii z perspektywy osoby duchownej, która we współczesnych sobie czasach obawiała się jej „złych ziaren”, zasianych w sercach wielu ludzi.
Głównym celem napisania tej pracy było ostrzeżenie narodu polskiego (wg własnych słów biskupa): „[...] aby nie poszedł śladami rewolucji francuskiej, która wprawdzie niejedno zło usunęłą, ale z drugiej strony pod hasłami wolności, braterstwa i publicznego dobra skrępowała wolność religijną i polityczną, uprawomocniła bezbożność, pomnożyła zbrodnie i przelała strumienie bratniej krwi”, zwłaszcza że „[...] w społeczeństwie polskim nie brak takich, którzy przyszłość niepodległego narodu i państwa widzą w porzuceniu zasad religii katolickiej i obaleniu porządku na tych zasadach opartego, albo przynajmniej na skrepowaniu wolności Kościoła i zagrabieniu jego mienia, by go pozbawić wszelkiego wpływu na sprawy polityczne i społeczne, a losy narodu oddać w ręce zwolenników socjalizmu i radykalizmu, czy nawet rosyjskiego bolszewizmu.[...]” Obraz rewolucji, jaki wyłania się z kart książki, jakże inny od dominującego do niedawna w podręcznikach szkolnych, skłania do podjęcia próby przewartościowania tego okresu historii i zastanowienia się nad wydarzeniami, których skutki odczuwamy do dziś.Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.