• Kategorie
  • Św. bp Józef Sebastian Pelczar - Wezwanie do pracy nad duchowym odrodzeniem się narodu polskiego

13.00
szt. Do przechowalni
Cena przesyłki 13.5
Odbiór osobisty (Częstochowa) 0
Kurier InPost 13.5
InPost Paczkomaty 24/7 13.5
Kurier InPost (Pobranie) 17.5
InPost Paczkomaty 24/7 (Pobranie) 17.5
Kurier DPD 18
Pocztex Kurier48 (Pobranie) 20
Pocztex Kurier48 20
Kurier DPD (Pobranie) 23
W magazynie podręcznym 1 szt.
Waga 0.178 kg

Program społeczny, zawarty na kartach książeczki biskupa przemyskiego, można nazwać w pełni katolicką wizją społeczno-polityczną dla Polski. Przemyślenia świętego biskupa wyrastają nie tylko z patriotyzmu wyniesionego z tradycji domu rodzinnego, ale przede wszystkim z głęboko katolickiego światopoglądu, każącego chrześcijaninowi przedkładać ojczyznę nie tylko ponad własny jednostkowy egoizm, ale również ponad interesy własnej rodziny.

"[...] odrodzenie polityczne naszej ojczyzny, którego się nie od ludzi, ale od Boga spodziewamy, ma iść w parze z odrodzeniem duchowym, a przyczyniać się do tego odrodzenia modlitwą i pracą jest obowiązkiem każdego, kto szczerze kocha ojczyznę".

"[...] za powołanie do religii katolickiej dziękować powinien każdy człowiek, bo ta religia jest dla niego światłem rozumu, siłą woli, pociechą serca, drogą życia i zbawienia. Dziękować powinna każda rodzina, bo ta religia jest dla niej rodzicielką cnoty, pokoju i szczęścia. Dziękować powinien każdy naród, bo ta religia jest dla niego źródłem wszelakich dóbr i ostoją przeciw wszelkim złym czynnikom".
 

św. bp Józef Sebastian Pelczar

 
 
Zobacz inne książki autora: św. bp Józef Sebastian Pelczar 

Mariusz Kulan - recenzja

Wezwanie do pracy

 

Wezwanie do pracy nad duchowym odrodzeniem się narodu polskiego, to druga pozycja z serii dzieła św. Józefa Sebastiana Pelczara wydanej przez Wydawnictwo św. Józefa Sebastina Pelczara będącego częścią Firmy DEXTRA. Nowe piąte wydanie (uwspółcześnione w warstwie stylistyczno-gramatycznej bez skrotów i ingerencji politpoprawnych cenzorów) zostało poprzedzone współczesną przedmową o. Zachariasza Szczepana Jabłońskiego OSPE. To osobisty apel o odnowę moralną polskiego narodu, napisany pod koniec długiej nocy zaborów, tuż przed wyzwoleniem (w 1915 r. i zaktualizowany w 1917r.). Święty nawołuje w nim do odrodzenia duchowego i politycznego wyzwalającej się z wielowiekowej niewoli ojczyzny. Autor zwraca się bezpośrednio do wszystkich warstw społecznych i grup zawodowych (robotników, rzemieślników, nauczycieli, dziennikarzy itp.), wytyka im błędy, a także daje praktyczne rady, w jaki sposób ich członkowie mogą się włączyć w ten niezwykle ważny dla przyszłej niepodległej Polski proces. Wskazuje przy tym na niebezpieczeństwa, jakie grożą kulturze nrodowej i wierze katolickiej ze strony socjalistów, ateistów czy masonów. Tezy zawarte w Wezwaniu do pracy nad duchowym odrodzeniu się narodu polskiego pozostają aktualne również obecnie, kiedy wielu ludzi czuje się zagubionych i nie potrafi odnaleźć właściwej ścieżki, prowadzącej do Boga i Prawdy.

Spis treści:

Przedmowa o. Zachariasza S. Jabłońskiego OSPPE

I. Słowo wstępne
II. Do wszystkich
Jak zachować wiarę katolicką
Jak zachować dobry obyczaj
III. Do duchowieństwa diecezjalnego
IV. Do zakonników i zakonnic
V. Do mężów stanu, posłów sejmowych i urzędników
VI. Do Rusinów
VII. Do rodziców
VIII. Do mężów nauki, nauczycieli, nauczycielek i krzewicieli oswiaty ludowej
IX. Do dziennikarzy
X. Do ludzi moznych i bogatych, a szczególnie do wiejskicj obywateli i obywatelek
XI. Do osób wykształconych w miastach
XII. Do rzemieślników
XIII. Do robotników
XIV. Do rolników
XV. Przyszłość narodu
XVI. Ślubowanie
Życie św. Józefa Sebastiana Pelczara
Kalendarium życia św. Józefa Sebastiana Pelczara

Liczba stron 110
Format A5
Oprawa miekka
Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.