• Kategorie
  • Willa Szczęścia - DVD

Symbol: 5987

Scena Faktu TVP

Brak towaru
24.60 -10% 22.14
Wpisz swój e-mail
Cena przesyłki 13.5
Odbiór osobisty (Częstochowa) 0
Kurier InPost 13.5
InPost Paczkomaty 24/7 13.5
Kurier InPost (Pobranie) 17.5
InPost Paczkomaty 24/7 (Pobranie) 17.5
Kurier DPD 18
Pocztex Kurier48 (Pobranie) 20
Pocztex Kurier48 20
Kurier DPD (Pobranie) 23
W magazynie podręcznym 0 szt.

Spektakl Sceny Faktu opowiada o losach rotmistrza Narcyza Łopianowskiego i grupy polskich oficerów przebywających w sowieckiej niewoli, którym w końcu 1940 r. Rosjanie zaproponowali współpracę w celu utworzenia polskiego wojska mającego walczyć z Niemcami u boku Armii Czerwonej.
Rotmistrz Łopianowski, osadzony w obozie Kozielsk II, był naocznym świadkiem i uczestnikiem mało znanego epizodu II wojny światowej - negocjacji między najwyższymi władzami NKWD a wyciągniętymi z [więzień] obozów jenieckich polskimi oficerami. W październiku 1940 r. (osiem miesięcy przed wybuchem wojny niemiecko-radzieckiej) niespodziewanie przewieziony do Moskwy, przesłuchiwany na Łubiance przez samego Berię, wraz z kilkunastoma innymi oficerami przetrzymywany był w luksusowej willi w podmoskiewskiej Małachówce, gdzie próbowano nakłonić go do  udziału w realizacji planu powołania polskich oddziałów. Rozmowy te prowadził podpułkownik Zygmunt Berling, późniejszy generał, inspirowany przez pułkownika NKWD Jegorowa. Łopianowski opuścił ZSRR z Armią Andersa, a Berling współtworzył I Armię LWP, walczącą u boku Rosjan. Bohaterzy spektaklu w symbolicznym sensie spotkali się w 1944 roku, kiedy jeden walczył w Powstaniu Warszawskim, a drugi czekał po drugiej stronie Wisły.

Reżyseria: Jacek Gąsiorowski
Muzyka: Stanisław Kolenda, Marcin Ejsmund
Autor: Jacek Gąsiorowski na motywach wspomnień Narcyza Łopianowskiego „Rozmowy z NKWD 1940-1941"
Aktorzy: Marcin Perchuć, Szymon Bobrowski, Magdalena Różczka, Sławomir Orzechowski, Krzysztof Dracz, Marek Lewandowski, Marcin Bosak, Bartek Kasprzykowski, Dariusz Toczek, Zbigniew Suszyński, Jacek Poniedziałek
Zdjęcia: Piotr Bernat

Czas trwania: 88 min

Dodatkowo na płycie:
- TVP poleca
- napisy angielskie

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.