niedziela, 17 luty 2019 › Przejdź do portalu Sanctus.pl

KSIĘGARNIA KATOLICKA  SANCTUS +KSIĄŻKI +DEWOCJONALIA +MULTIMEDIA

Barbara Nowak

Błogosławiona Łucja z Narnii

Cena: 1490


Większości z nas Łucja z Narnii przywodzi na myśl sympatyczną małą dziewczynkę o wielkiej odwadze i czystym sercu. Tak odmalował ją na stronicach swojej najbardziej znanej serii C. S. Lewis.

Okazuje się, że miała ona błogosławioną imienniczkę. Tak jak nazwa zaczarowanej krainy została zaczerpnięta od niewielkiego włoskiego miasteczka w Umbrii o nazwie Narni (łac. Narnia), tak pierwowzorem postaci Łucji Pevensie jest prawdopodobnie pewna mistyczka o szczerym sercu, pochodząca z tej mieściny.  Postać o takim imieniu zapisała się na kartach historii i z nich właśnie mogła przeniknąć do wspomnianego utworów kultury popularnej. Jej dzieje są wręcz niewyobrażalnie, a jednak prawdziwe. Świadczą o tym liczne, pokrywające się świadectwa pochodzące z najbliższego otoczenia kobiety wybranej przez Boga.
 
Historia mało znanej błogosławionej zaczyna się 13 grudnia 1476 roku. Właśnie tego dnia w Narni przyszła na świat Łucja Brocadelli. Była najstarszym z jedenaściorga dzieci Bartolomea i Gentiliny.
 
Dorastała w atmosferze otwartości na wiarę i religię, a w wieku 12 lat postanowiła oddać się Panu Bogu na wyłączność i złożyła za zgodą rodziców śluby czystości. Jednak po śmierci ojca wuj i dalsza rodzina postanowili wydać ją za mąż za hrabiego Pietro di Alessio.
 
Dziewczyna znalazła się w bardzo trudnej sytuacji. Ostatecznie - za radą spowiednika - zgodziła się na ślub, jednak przez trzy lata związek Łucji z Pietro nie został skonsumowany. Po tym czasie otrzymała od Pietra zgodę na odejście, wróciła do domu matki, a w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, 8 maja 1494 roku, otrzymała habit zakonu dominikańskiego.
 
Dwa lat później Łucja otrzymała stygmaty. Niedługo później do franciszkanów wstąpił Pietro, niedoszły mąż Łucji. Sama zaś Łucja została przeoryszą klasztoru w Ferrarze.

oprawa: Miękka
format: 13 x 19 cm
liczba stron: 114

Barbara Nowak

Recenzje:

 

Klienci, którzy kupili ten produkt, kupili również:


Opinie Klientów:

Dodaj swój komentarz:

Podaj wynik dodawania: 2 + 0= (zabezpieczenie antyspamowe)