sobota, 25 maj 2019 › Przejdź do portalu Sanctus.pl

KSIĘGARNIA KATOLICKA  SANCTUS +KSIĄŻKI +DEWOCJONALIA +MULTIMEDIA

Ks. Op. O. Bitschnau

Prawidła Życia Chrześcijańskiego dla każdego wieku i stanu

Przełożył ks. Józef Janiszewski

Cena: 15900


Ponad stuletnia księga wszelkich cnot Chrześcijańskich powraca w przepięknym reprincie. Prawidła Życia Chrześcijańskiego to żywy kawałek historii - ten sam tom, który w ubiegłym stuleciu był przekazywany z ojca na syna, z matki na córkę, dawany w największym szacunku jako prezent ślubny dla młodych wchodzących w święty sakrament małżeński.

To pełny, przetestowany przez czas, niezłamany dwoma wojnami przewodnik do życia duchowego, jakiego chciał dla nas Bóg. To doskonały prezent, na każdą okazję. Książka ta, to życiowy drogowskaz do Królestwa Niebieskiego.

 
Polecenie dzieła
przez
Jego Świątobliwość Papieża Piusa X.


Wielebny Ojcze!

O. Rajmund Netzhamer, brat twój w zakonie, przywiózł mi egzemplarz twojego dzieła p. t. "Prawidła życia chrześcijańskiego dla każdego wieku i stanu", ja zaś wręczyłem go jego Świątobliwości Papieżowi. Ojciec św. raczył przyjąć ten dar i dziękuje Ci zań serdecznie. Papież podziwiał artystyczne przyozdobienie ksiązki; przedewszystkiem zaś gorąco pochwalił cel i zamiar twój nakłonienia czytelników twego dzieła, by dostosowali swe życie do nauki o doskonałości ewangelijnej. Ojciec św. życząc Ci gorąco, by Pan Bóg wspierać Cię raczył w twych zamiarach, udziela Ci jako dowód miłości i życzliwości Swgo błogosławieństwa Apostolskiego 
Cieszę się więc z tego i dziękuje Ci za łaskawie mi darowany drugi egzemplarz twego dzieła i zapewniam Cię o mej przychylności.

Sługa w Chrystusie Panu    
Wielebny O. Oton Bitschnau                      R. Kardynał Merry del Val. 
Benedykr klasztoru w Einsiedeln.
 
 
7 POWODÓW, BY STUDIOWAĆ PRAWIDŁA CHRZEŚCIJAŃSKIEGO ŻYCIA W KAŻDYM WIEKU I STANIE:
 
1. Wydanie i estetyka
Księga wygląda jak uroczysty i starannie wybrany prezent, przez co zdobi biblioteczkę i przyciąga wzrok, a po otwarciu jej rozmiary sugerują niemałą wagę zawartych w środku treści. Wydanie, te jest idealne jako prezent dla nowożeńców i dzieci komunijnych, co odpowiada tak wyglądowi jak i treści – nauczanie o małżeństwie oraz okresie młodzieńczym i godności człowieka wchodzącego w dorosłe życie stanowią większą część “Prawideł…”. 
 
2. Przedsoborowa treść
Jeśli interesujesz się tradycyjnym nauczaniem katolickim i dostrzegasz różnice pomiędzy nim a współczesnym, na pewno zainteresuje Cię fakt, iż “Prawidła…” zostały wydane w roku 1911 i trafiły do samego papieża św Piusa X – jednego z największych obrońców Tradycji i przeciwników modernizmu w Kościele. Na podstawie Biblii, teologicznych rozważań i żywotów świętych usłyszysz tutaj “tak, tak – nie, nie” i zrozumiesz, jak wiele wysiłku wymagało kiedyś życie zgodnie z katolickimi wymaganiami. 
 
3. Żywoty świętych i przykłady z ich życia
“Prawidła życia chrześcijańskiego” opierają się na żywotach świętych, którzy w różnych stanach, czasach i sytuacjach życiowych trzymali się wytrwale nauczania Kościoła i nie odpuścili aż do końca.
 
Owszem, ci święci pochodzą nieraz z bardzo odległych epok, ale powszechne sytuacje życiowe nie różnią się tak bardzo od nam współczesnych. Człowiek zdradzony, śmiertelnie chory, biedny czy prześladowany reaguje podobnie tak w X wieku jak i dzisiaj. Zasady życia katolickiego również działać mogły tak wtedy jak i dziś, czy jutro. Wiedza o tym, jak w danej sytuacji zachowali się ludzie stawiani nam za wzór cnót jest nieoceniona, jak rada idealnego przyjaciela, który już to wszystko przeszedł i może powiedzieć, co warto było zrobić.
 
4. Biblijne i teologiczne wskazówki dla każdego stanu i wieku
Trudno byłoby nazywać coś nauczaniem katolickim, gdyby nie miało ono oparcia w Biblii i teologii. Rozumiał to autor “Prawideł…” pokazując i tłumacząc biblijne źródło przytaczanych przez siebie nauk. To gratka dla każdego żywo zainteresowanego Pismem Świętym, bo w praktyce pokazuje, jak formowane są katolickie zasady życia, skąd je wzięto i jak głęboko zakorzenione są w Objawieniu.
 
W połączeniu z fragmentami żywotów świętych, które pokażą praktyczne zastosowania moralnych nauk z Prawideł, dostajemy podręcznik teorii i praktyki życia katolickiego, który faktycznie może być “przewodnikiem do Nieba”. A dobry przewodnik nie tylko prowadzi, ale też uczy o tym, co widać po drodze, dzięki czemu z podróży poza samymi widokami przywozimy też wiedzę i zrozumienie kontekstu.
 
5. Moralny kompas indywidualny dla każdego stanu
Hierarchiczność, duży nacisk na posłuszeństwo i wzajemną podległość to jedne ze znaków rozpoznawczych tradycyjnego nauczania katolickiego. Król nie ma kompetencji papieża, biskup nie zawiaduje wojskiem, dzieci nie mogą rządzić rodzicami, chłop nie walczy na wojnie, bo to domena rycerza, który z kolei nie pracuje w polu.
 
Mimo, że w 1911 roku autor “Prawideł…” nie pisał o tym w ten sposób, miał pełną świadomość, że każdy stan społeczny i każdy etap życia ma swoje cechy charakterystyczne, swoje prawa i obowiązki. Właśnie dlatego tak ważne jest, by poznawać zasady życia katolickiego dopasowane do swojej sytuacji. Ogólne zasady, takie jak 10 przykazań, znane są każdemu katolikowi, ale życie codzienne nie zawsze jest na tyle proste, by bezbłędnie podejmować decyzje i wiedzieć, jak się zachowywać. Dlatego odniesienie nauczania Kościoła do konkretnego stanu niezbędne jest, by każdy mógł odnaleźć się w zastanej sytuacji i podjąć kroki, które w niej konkretnie będą zasadne.
  
6. Skupienie na obowiązkach i wyzwaniach, zamiast tylko poklepywania po główce
Mimo wszystkich dobrodziejstw psychologii, nietrudno zauważyć, że ze względu na cel poprawienia nastroju i ogólnego funkcjonowania psychiki skupia się ona na “poklepywaniu po plecach”. Dodaje otuchy, pokazuje że można inaczej, przypomina Ci, że zasługujesz na miłość i dobro, rozwiązuje problemy. Nie brak tego też w Kościele. Ale życie, szczególnie katolickie, to nie tylko prawa i dążenie do poprawy własnego samopoczucia. Katolicyzm rozumie, że nie ma praw bez obowiązków, a obowiązków bez praw.
 
“Prawidła życia chrześcijańskiego” dają sporą dawkę informacji o obowiązkach i konieczności sprostania wyzwaniom, bo oczekiwanie wspaniałego życia z zerowym wkładem własnym nie jest ani mądre, ani katolickie. Jest to jedna z rzeczy, które w tradycyjnym, “twardym” nauczaniu Kościoła podobają mi się najbardziej – sprowadzanie na ziemię tych, którzy oczekiwaliby sukcesów bez wysiłku, dobrobytu bez pracy, czy szczęśliwej rodziny bez wyrzeczeń.
 
Czytając “Prawidła…” poczujesz metaforyczny kubeł zimnej wody spowodowany wymaganiami, jakie codziennie stawia przed nami Kościół, ale też zobaczysz na przykładzie świętych (a później i swoim), że efekty zawsze są tego warte.
 
7. Ostrzeżenia i gotowe rozwiązania potencjalnych problemów
Autor Prawideł przygotowuje całkiem spory wykaz potencjalnych problemów, jakie mogą czaić się za rogiem w różnych momentach życia. Z Prawideł dowiadujemy się, co może być nie tak i jak sobie z tym poradzić. Wyzwań bowiem często jest więcej, niż łatwych przyjemności, a tak poważne problemy jak śmiertelna choroba, zdrada czy śmierć najbliższych wymagają porady z zewnątrz, choćby prostej i pozornie oczywistej.
 
źródło: https://bit.ly/2IADfBO

liczba stron: 632
oprawa: Twarda, skóropodobna ze złoceniami
format: 17,5 x 24,5 cm

Ks. Op. O. Bitschnau

Recenzje:

Widok na "Prawidła Życia Chrześcijańskiego dla każdego wieku i stanu" z obu stron
 

 
Prezentacja przykładowych stron    
 


SPIS TREŚCI:
 
I. Chrześcijański stan małżeński
Wysokie znaczenie małżeństwa
Małżeństwo chrześcijańskie
Małżeństwo chrześcijańskie - Sakramentem
Trudności stanu małżeńskiego
Obowiązki wspólne małżonków
Obowiązki szczególne chrześcijańskich małżonków
Chrześcijański ojciec rodziny
Chrześcijańska matka rodziny
Potęga wychowania
Powołanie do stanu małżeńskiego
Małżeństwa mieszane
 
II. Stan młodzieńczy
Godność człowieka 
Godność chrześcijanina 
Stan łaski chrześcijanina 
Największe szczęście chrześcijanina
Chrześcijanin - dzieckiem Maryi 
Chrześcijanin w towarzystwie Aniołów i  Świętych
Cnota u młodzieży 
Cnota dziewictwa
Cnota posłuszeństwa
 Nieczystość 
Pycha
 
III. Stan bezżenny (wolny)
Wybór stanu
Szczęście w stanie bezżennym
Użyteczność stanu bezżennego
Trudności stanu bezżennego
Obowiązki stanu bezżennego
Znaki powołania do stanu bezżennego
 
IV. Stan zakonny
Zadanie stanu zakonnego w Kościele katolickim
Szczęście w stanie zakonnym
Obowiązki stanu zakonnego
Znaki powołania do stanu zakonnego
   
V. Stan kapłański
Przeznaczenie kapłana
Działalność stanu kapłańskiego
Obowiązki stanu kapłańskiego
Trudności stanu kapłańskiego
Znaki powołania do stanu kapłańskiego
 
VI. Stan nauczycielski
Godność nauczyciela
Przymioty nauczyciela
Trudności stanu nauczycielskiego
 
VII. Stan włościański
Szczęście w stanie włościańskim
Trudności stanu włościańskiego
Obecna nędza stanu włościańskiego i jej przyczyny
 
VIII. Stan rzemieślników i robotników
Zacność tego stanu
Upadek stanu rzemieślniczego
 
IX. Stan wojskowy
 
X. Stan wdowi
 
Xl. Stan ubogich
 
XII. Stan służebny

XIII. Stan zamożnych

XIV. Stan przełożonych
Stan przełożonych świeckich
Obowiązki poddanych względem władzy świeckiej
Zwierzchność kościelna
Obowiązki katolików względem zwierzchności kościelnej
 
XV. Stan zadowolonych

XVI. Stan chorych

XVII. Stan umierających

Klienci, którzy kupili ten produkt, kupili również:


Opinie Klientów:

Dodaj swój komentarz:

Podaj wynik dodawania: 3 + 9= (zabezpieczenie antyspamowe)