wtorek, 17 lipiec 2018 › Przejdź do portalu Sanctus.pl

KSIĘGARNIA KATOLICKA  SANCTUS +KSIĄŻKI +DEWOCJONALIA +MULTIMEDIA

o. Tomasz Kwiecień OP

Modlitwa w stylu retro

Kanon Rzymski

Cena: 2940

Niedostępny

"Książka ta jest próbą odczytania jednej modlitwy eucharystycznej. Przez 1600 lat historii rzymskiego Kościoła była ona modlitwą jedyną, w ciągu ostatnich lat zmieniło się to jednak radykalnie. Wielu wiernych naszego Kościoła prawdopodobnie nigdy nie słyszało tej modlitwy na Mszy św. Starsi dlatego, że przed soborem była odmawiana przez celebransa w ciszy. Młodsi, bo pojawienie się nowych modlitw eucharystycznych zepchnęło tę najstarszą w cień.

Może więc dać pokój szlachetnemu zabytkowi i do niego nie wracać, a modlić się za pomocą nowych, bardziej odpowiednich na dzisiejsze czasy tekstów? Może pozwolić każdemu księdzu modlić się własnymi słowami? Być może archaiczne, starożytne teksty nie odpowiadają już współczesnej mentalności? Może, w końcu, poprawić, uwspółcześnić Kanon Rzymski, żeby był prostszy i bardziej logiczny? Nie tak dawno, w latach sześćdziesiątych, wszystkie te propozycje były podnoszone w toku debat nad reformą liturgii. Na szczęście jednak Kanon pozostał w mszale, a jego obecność jest czymś więcej niż starym bibelotem umieszczonym na nowoczesnym kredensie.

Każda tradycja liturgiczna jest swoistym sposobem mówienia do Boga. Jednocześnie jednak, jak każda modlitwa, jest również słowem o Bogu. Skoro tak, to tradycja ta - nazwiemy ją rytem - jest więcej niż tylko formą wyrazu, obowiązującym kościelnym savoir-vivre'em. Jest opowieścią o Bogu, jest teologią. I każda jest potrzebna, bo żadna nie wyczerpuje tajemnicy wiary. A w tych tradycjach szczególne miejsce przynależy modlitwie eucharystycznej. Ona przechowuje w najpełniejszy sposób to, co charakterystyczne dla danego rytu. Wyrzec się jej to więcej niż tylko zubożyć ryt - to wyrzec się jego samego.

Dlatego trzeba używać Kanonu Rzymskiego. Dlatego nie można o nim zapomnieć i włożyć do szafy na cenne, ale nieprzydatne pamiątki. Wciąż ma nam coś do powiedzenia: o Bogu, o Jego Synu i o nas samych."

(z Wprowadzenia)


liczba stron: 216
oprawa: miękka
format: 123x195

o. Tomasz Kwiecień OP

Recenzje:

"Każdy chrześcijanin może i powinien być teologiem, każdy powinien poważnie myśleć o Bogu, zgodnie z własną wrażliwością i umiejętnościami. Laik jest (z racji otrzymania chrztu i bierzmowania) i powinien być (z racji kultywowania wiedzy i wiary) kompetentny w Bożych sprawach. Byłoby wspaniale, gdyby komentarze do liturgii zaczęli pisać laicy. Co do duchownych zaś, byłoby pożądane, by podczas kazań częściej tłumaczyli depozyt wiary zawarty w modlitwach i gestach liturgii, by udostępnili Bożemu laios prawdziwie czynne uczestnictwo, które polega na rozumieniu rytu i przylgnięciu do tego, co oznacza. Ten komentarz chciałby być zachętą dla jednych i dla drugich."

(zob. Zamiast zakończenia)

O. TOMASZ KWIECIEŃ OP (ur. 1965) – studiował w Papieskim Instytucie Liturgicznym "Anselmianum" w Rzymie. Jest wykładowcą liturgiki, cenionym rekolekcjonistą i duszpasterzem. Mieszka w Łodzi. Opublikował m.in. Krótki przewodnik po Mszy świętej, Głupstwo głoszenia słowa, Pochwała ciała. Liturgia i człowieczeństwo oraz Przedszkole modlitwy. O oczyszczaniu serca.

- Spis treści -
Wprowadzenie

Mapa

Legenda

Vere dignum
, czyli gdzie się zaczyna modlitwa eucharystyczna?

Te igitur
, czyli przedstawienie ofiary

In primis, czyli modlitwy wstawiennicze

Memento I
, czyli wspomnienie żyjących

Communicantes, czyli wspomnienie świętych

Hanc igitur, czyli utożsamienie z ofiarą

Quam oblationem, czyli pierwsza część epiklezy

Qui pridie – ustanowienie

Aklamacja

Unde et memores, czyli wspomnienie i ofiarowanie

Supra quae, czyli typologia

Supplices

Memento II, czyli wspomnienie zmarłych

Nobis quoque

Per Christum, czyli pochwała stworzenia

Doksologia i Amen, czyli uwielbienie

Zamiast zakończenia
Zobacz inne książki autora: o. Tomasz Kwiecień OP

Klienci, którzy kupili ten produkt, kupili również:


Opinie Klientów:

Emil napisał(a):

[2009-01-07]

Bardzo dobra książka!!! Bardzo ciekawa i merytoryczna zarazem. Wiele trafnych spostrzeżeń nt. Kanonu Rzymskiego, ale i liturgii w ogóle. Mam nadzieję, że przeczyta ją wielu księży i po jej lekturze zaczną regularnie odmawiać KR. Polecam wszystkim!

Dodaj swój komentarz:

Podaj wynik dodawania: 8 + 3= (zabezpieczenie antyspamowe)