sobota, 25 maj 2019 › Przejdź do portalu Sanctus.pl

KSIĘGARNIA KATOLICKA  SANCTUS +KSIĄŻKI +DEWOCJONALIA +MULTIMEDIA

prof. Romano Amerio

Iota Unum

Analiza zmian w Kościele katolickim w XX wieku

Cena: 10000

Niedostępny

Wreszcie w języku polskim jedna z najważniejszych książek teologicznych XX-wieku, omawiająca przemiany w Kościele katolickim i przyczyny obecnej, trudnej sytuacji.

Tutuł książki Iota Unum wzięty jest z Ewangelii wg św. Mateusza:

Amen quippe dico vobis: donec transeat caelum et terra, iota unum, aut unus apex non praeteribit a lege, donec omnia fiant. (Mt 5,18)

Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni.

Znakiem czasu jest to, że ten genialny teolog, obserwujac zmiany jakie zachodzą w okresie ostatniego soboru, zapowiedający kryzys i wykazujący z żelazna logiką i konsekwencją na czym polega odstępstwo od wiary, był dawniej oskarżany o czarnowidztwo i zacofanie, a dziś wraca do łask, bowiem to wszystko, co opisał i co zapowiadał na naszych oczach potwierdza sie w całej rozciągłości! Ostatnio ciepło wypowiedział się o prof. Romano Amerio Ojciec Święty Benedykt XVI.


Dostępna również część 2:
- Stat Veritas

liczba stron: 904
format: A5
oprawa: miękka

prof. Romano Amerio

Recenzje:

Iota Unum  to skrupulatny, niekiedy błyskotliwy opis rzeczywistości. Dzieło po raz pierwszy ukazało się we Włoszech nakładem jednej z najbardziej prestiżowych oficyn, Ricciardi, która w ten sposób odniosła wielki sukces wydawniczy (Iota unum. Studio delle variazioni della Chiesa Cattolica nel XX secolo, 1985). Ksiażka, doczekała się wielu wydań w obcych językach, przykuła uwagę świata, zarówno ze względu na nazwisko autora, jak i na jej szczególną wartość.

Na łamach rzymskiego dziennika Il Tempo z 31 grudnia 1985 r. krytyk Gianfranco Morra napisał:
"W czasach oczywistego kryzysu największym darem, jaki sędziwy wierny może dać swemu Kościołowi, jest właśnie wyrażenie się w sposób jasny".

Spis rozdziałów:
1. Kryzys
2. Rys historyczny. Kryzysy w Kościele
3. Przygotowania do Soboru Watykańskiego II
4. Przebieg Soboru
5. Okres posoborowy
6. Kościół posoborowy: Paweł VI
7. Kryzys kapłaństwa
8. Kościół a młodość
9. Kościół a kobieta
10. "Somatolatria" a pokuta
11. Ruchy religijne i społeczne
12. Szkoła
13. Katecheza
14. Zgromadzenia zakonne
15. Pyrronizm
16. Dialog
17. Mobilizm
18. Cnota wiary
19. Cnota nadziei
20. Cnota miłości
21. Prawo naturalne
22. Rozwód
23. Sodomia
24. Aborcja
25. Samobójstwo
26. Kara śmierci
27. Wojna
28. Moralność sytuacyjna
29. Globalność i stopniowość
30. Autonomiczna wartość
31. Praca i technika a życie kontemplacyjne
32. Cywilizacja a "chrześcijaństwo wtórne"
33. Demokracja w Kościele
34. Posoborowa teologia i filozofia
35. Ekumenizm
36. Sakramenty. Chrzest
37. Eucharystia
38. Reforma liturgiczna
39. Sakrament małżeństwa
40. Teodycea
41. Eschatologia
Epilog
Glosariusz
Indeks rzeczowy

Zobacz inne książki autora: prof. Romano Amerio

Opinie Klientów:

dr krzysztof Łuszczak napisał(a):

[2016-02-03]

Właśnie skończyłem czytać tę doskonałą pracę. Nie starczy miejsca aby opisać zalety oraz ilość dobra jakie czytelnik otrzyma po lekturze. Czytając tę książkę miałem wrażenie jakbym mógł wreszcie usiąść w fotelu na przeciw kogoś kto przez wiele wieczorów jest do mojej dyspozycji i w końcu odpowie mi na bardzo wiele pytań, które nurtują każdego porządnego katolika. Co ważne, analiza zmian cechuje się krytyką ale łagodną i, co jeszcze ważniejsze, poparta jest mocnym naukowym uzasadnieniem (cytatami z Encyklik, tytuły i dat artykułów, przypisy, rzetelne tłumaczenia greckie i łacińskie itd.). Nie ma w niej cienia tendencji w kierunku destrukcji jaka była np. udziałem herezji protestantów, którzy widząc pewne błędy wkradające sie do Kościoła Powszechnego, opluli, obrabowali porzucili i pozostawili samemu sobie. Bardzo gorąco polecam i zalecam tę książkę komuś kto szuka Prawdy i jest zatroskany o dobro Świętego Kościoła Rzymskiego. Komuś, kto szczerze kocha Kościół i Boga. Praca jest konkretna, rzeczowa i usystematyzowana. Dla katolików w Polsce jest o tyle cenniejsza, że opisane trendy i tendencje (słynny swąd szatana) właśnie teraz wyraźnie próbują przez jakąś szczelinę spenetrować również i nas. Można zatem powiedzieć, że oprócz walorów naukowych i poznawczych praca profesora Amerio pełni istotną funkcję prewencyjną, "ku przestrodze", póki - przynajmniej w Polsce - nie jest jeszcze za późno. Kilka zdań recenzji to za mało aby opisać ilość i jakość walorów tego dzieła. Dlatego napiszę tak: Jeśli miałbym dokonać wyboru dziesięciu najważniejszych książek mojego życia, to niniejsza pozycja z całą pewnością byłaby na tej liście (i to prawdopodobnie w pierwszej trójce)

Tomasz napisał(a):

[2010-01-16]

Informacja o tej ksiazce powinna byc na pierwszej stronie www.sanctus.pl

Dodaj swój komentarz:

Podaj wynik dodawania: 2 + 3= (zabezpieczenie antyspamowe)