piątek, 14 grudzień 2018 › Przejdź do portalu Sanctus.pl

KSIĘGARNIA KATOLICKA  SANCTUS +KSIĄŻKI +DEWOCJONALIA +MULTIMEDIA

Brian Moore

Katolicy

Powieści z krzyżykiem

Cena: 1990 990


Oto u bram starożytnego opactwa Muck ląduje helikopter z wysłannikiem Watykanu. Zachodni brzeg Wyspy Gnoju, koniec świata, ostatni skrawek Irlandii, kresy Europy... To tutaj rozgrywa się akcja Katolików, sensacyjnej powieści Briana Moore'a.

Ksiądz James Kinsella przybywa ze szczególną misją. Ma wymóc na mnichach podporządkowanie się zmodernizowanej doktrynie Kościoła.
W pojęciu sędziwego opata Muck podporządkować się temu - oznacza w istocie tyle, co zdradzić ufających mu parafian i współbraci.
W mikrokosmosie irlandzkiego opactwa widać jak w soczewce Kościół Katolicki i dramat jego wewnętrznych rozterek.

W najgłębszej warstwie książka opowiada o utracie wiary. W ten sposób wbrew pozorom, znakomita książka Moore'a - rzekomego antyklerykała - stawia pytanie kluczowe dla każdego myślącego człowieka. Zwłaszcza zaś czytelnik katolicki nie ukończy zapewne jej lektury bez udzielenia sobie na nie ważnych odpowiedzi.


Zobacz inne książki z serii: Powieści z krzyżykiem

liczba stron: 124
oprawa: miękka

Brian Moore

Recenzje:

Lądowanie helikoptera księdza Jamesa Kinselli, pełnomocnika z Rzymu, zwiastuje kryzys w uporządkowanym życiu mnichów z opactwa Muck, na ich jałowej wyspie u brzegów Irlandii. Kinselli przybywa z delikatną misją przywołania opactwa do współczesnej formuły istnienia Kościoła, a to znaczy również: uzyskania gwarancji, że mnisi porzucą tradycyjne praktyki na górze Coom, które uczyniły to odległe sanktuarium głośnym miejscem pielgrzymek i powodem zażenowania ruchu ekumenicznego. Kinsella, ubrany w dżinsowy mundur polowy i kurtkę lotniczą, mówiący z amerykańskim akcentem, jest modelowym wcieleniem „nowego księdza”.

Uczeń południowoamerykańskiego rewolucjonisty, ojca Hartmanna, postrzega Kościół katolicki przede wszystkim jako strukturę, przez którą rewolucja socjalna może dotrzeć do upośledzonych i wyzyskiwanych rejonów świata. Jednak okazuje się wbrew pozorom, że coś jednak łączy Pełnomocnika i krnąbrnego tradycjonalistę: Stary opat, też bowiem zdążył zeświecczeć w rutynie i stał się zaledwie obrządkowym brygadzistą swojej małej społeczności, ukrywającym w rytuale osobisty deficyt wiary. Mimo to żądanie Kierownictwa Kościoła, aby przemianować Cuda na symbole, oznacza z punktu widzenia opata nakaz wiarołomstwa nie tyle nawet wobec Boga, w którego wątpi, co wobec własnej trzódki, która mu zawierzyła - i poprowadzenie jej wbrew samemu sobie w przerażającą otchłań bez powrotu, w której on sam już jedną nogą się znajduje.. W tym wyspiarskim bractwie widzimy niby w mikrokosmosie Kościół katolicki, który obejmuje zarówno ludzi świętych jak i zaledwie oddanych pracowników, polityków czy przywódców.

Katolicy, modelowy obraz klasztornego życia, w najgłębszej warstwie opowiada po prostu o utracie wiary. Daje mistrzowski opis jej substytutów, jej sublimacji i jej probierzy.

Klienci, którzy kupili ten produkt, kupili również:


Opinie Klientów:

Natan napisał(a):

[2009-07-09]

Bardzo dobry film :)

Dodaj swój komentarz:

Podaj wynik dodawania: 3 + 5= (zabezpieczenie antyspamowe)