wtorek, 22 styczeń 2019 › Przejdź do portalu Sanctus.pl

KSIĘGARNIA KATOLICKA  SANCTUS +KSIĄŻKI +DEWOCJONALIA +MULTIMEDIA

Perły Muzyki Polskiej

Musica Divina (Super Audio CD)

Muzyka z Rękopisu Krasińskich (ca 1440)

Cena: 4510

Niedostępny

...Aczkolwiek rękopis Krasińskich zawiera stosunkowo późne przekazy twórczości Antoniego Zacary da Teramo i Johannesa Ciconii to jednak jego znaczenie dla historii muzyki XV wieku , nie tylko w Polsce trudno przecenić. Wśród zachowanych w Europy Środkowej zabytków próżno by szukać takich, które zawierałyby podobny repertuar, zarówno pod względem reprezentowanych stylów muzycznych, jak i wyraźnych odniesień do lokalnej kultury. Próżno by również szukać na tym obszarze kompozytorów na miarę Mikołaja z Radomia, które przecież- inaczej , niż to było w przypadku Piotra Wilhelmiego z Grudziądza - nie był twórcą regionalnym, lecz w pełni wpisywał się w główny nurt rozwoju polifonii europejskiej. W tym sensie zarówno Mikołaj z Radomia, jak i zawierający jego utwory rękopis Krasińskich należą do prawdziwych pereł polskiej kultury, nie rozumianej jednak jako kultura jednego narodu, lecz z całym bagażem jej europejskiej przynależności..... 
                                                                                               Paweł Gancarczyk


Płyta zarejestrowana w hybrydowej wielokanałowej wersji Super Audio CD. Można ją odtwarzać zarówno w odtwarzaczu płyt kompaktowych CD (wersja stereofoniczna), jak i w odtwarzaczy SACD z zestawem pięciu głośników (wersje: dwukanałowa stereo i wielokanałowa 5.0).


Perły Muzyki Polskiej

Nowy wiek - Nowe interpretacje
Nowy cykl nagrań muzyki polskiej to prezentacja utworów, wybranych spośród najcenniejszych dzieł tysiącletniego dziedzictwa polskiej twórczości. Jest to zarazem przegląd jej różnorodnych form, gatunków i stylów od średniowiecza po czasy współczesne, ale równocześnie panorama trendów i kreacji wykonawczych, na miarę XXI wieku.


Perły Muzyki Polskiej

Recenzje:

Spis utworów:
1. Mikołaj z Radomia Gloria (I)
2. Etienne Grossin: Credo
3. Mikołaj z Radomia : Ballada(bez tytułu/without title)
4. Anonim : Ave mater o Maria
5. Anonim .: Virginem mire pulchritudinis
6. Johannes Ciconia: Gloria ‘Regina gloriosa’
7. Johannes Ciconia : Regina gloriosa
8. Johannes Ciconia: Credo ‘Regina gloriosa’
9. Anonim .: Salve thronus trinitatis
10. Mikołaj z Radomia : Magnificat
11. Anonim .: Cracovia civitas
12. Guillaume Dufay / Mikołaj z Radomia : Alleluia ‘Bon jour bon mois’
13. Anonim: Christicolis secunditas
14. Mikołaj z Radomia : Gloria (II)
15. Mikołaj z Ostroroga : Pastor gregis egregius
16. Antonio Zacara da Teramo: Gloria ‘Ad ogni vento’
 
Utwory z rękopisu Biblioteki Narodowej w Warszawie (Ms. III.8054) w opracowaniu Tomasza Dobrzańskiego na podstawie wydania Mirosława Perza w serii Antiquitates musicae in Polonia, t. XIII (Sources of Polyphony up to c. 1500. Facsimile, Warszawa, Graz 1973) oraz t. XIV (Sources of Polyphony up to c. 1500. Transcriptions, Warszawa, Graz 1976).

Wykonawcy:   ARS CANTUS - Monika Wieczorkowska, Piotr Olech, Piotr Karpeta, Anna Śliwa, Michał MIcker, Ewa Prawucka, Tomasz Dobrzański - dyrektor artystyczny

Klienci, którzy kupili ten produkt, kupili również:


Opinie Klientów:

Dodaj swój komentarz:

Podaj wynik dodawania: 5 + 8= (zabezpieczenie antyspamowe)