czwartek, 23 maj 2019 › Przejdź do portalu Sanctus.pl

KSIĘGARNIA KATOLICKA  SANCTUS +KSIĄŻKI +DEWOCJONALIA +MULTIMEDIA

Paweł Milcarek

Christianitas nr 41/42 - Historia Mszy

Przewodnik po dziejach liturgii rzymskiej

Cena: 1900

Niedostępny

Najnowszy numeru czasopisma Christianitas, w całości zawiera książkę autorstwa pana Pawła Milcarka pt. "Historia Mszy - Przewodnik po dziejach liturgii rzymskiej". Książka miała być pierwotnie rozszerzeniem artykułu opublikowanego w 2001 roku w Christianitas pt. "Dossier - Między Mszą a Mszą". Autor przyznaje jednak, że rozwój rytu rzymskiego tak go pochłonął, że wyszła z tego publikacja o objętości ponad 400 stron.

Książka zawiera uporządkowany i wyposażony w komentarz zespół materiałów, których poznanie daje pojęcie o tym , co i jak działo się z rzymskim rytem Mszy świętej. Tekst nie jest ciężkim opracowaniem naukowym, lecz swoistym dossier, tylko w niewielkim stopniu naznaczonym własnym stylem autora.

Paweł Milcarek - ur. 1966, redaktor naczelny II Programu Polskiego Radia. Jest aktywnym uczestnikiem starań o przywrócenie dostępu do tradycyjnej liturgii łacińskiej w Kościele katolickim. Był polskim przedstawicielem Centre International d'Etudes Liturgiques, stowarzyszenia powołanego dla inicjowania i prezentowania badań poświęconych klasycznemu rytowi rzymskiemu. W 1999 współzakładał dwumiesięcznik "Christianitas". W 2001 był uczestnikiem zamkniętych Dni Liturgicznych w klasztorze benedyktyńskim w Fontgombault (Francja) z udziałem kard. Josepha Ratzingera. Artykuły publikował w: "Christianitas", "Rzeczpospolitej", "Niedzieli", "Ozonie", "Przewodniku Katolickim". Współautor serii podręczników historii do gimnazjum "Przez tysiąclecia i wieki" (WSiP, 2002-2004). W 2008 wydał "Od istoty do istnienia". Tworzenie się metafizyki egzystencjalnej wewnątrz łacińskiej tradycji filozofii chrześcijańskiej".


W sprzedaży również wydanie w twardej oprawie: Paweł Milcarek - Historia Mszy


Paweł Milcarek

Recenzje:

Spis treści:

Słowo wstępne
Wprowadzenie

I. Treść i forma
Treść rodzi formę
Forma rzymska
Forma rzymska broni katolickiej treści

II. Zmienne w niezmiennym
Granice niezmienności
Zmiany na rzecz niezmiennego
Czego chciał Sobór Watykański II

III. Reforma i deformacja
Lata 1964-1965: umiarkowana reforma mszału rzymskiego
Przełom w stronę nowego mszału
Nowy mszał rzymski
Późniejsza ewolucja Novus Ordo Missae
Eliminacja i reakcja

IV. Nowe życie starej Mszy
Era Jana Pawła II
Wiosna tradychi łacińskiej
Próba dziesięciu lat
Dzieło kardynała Ratzingera - Benedykta XVI
Zakończenie

Przypisy końcowe
Bibliografia

Klienci, którzy kupili ten produkt, kupili również:


Opinie Klientów:

Adam von Kronenberg napisał(a):

[2012-05-11]

Uwaga do "varsavianus ": jeśli znajomy liturgista twierdzi że jest dużo błędów, to czemu choć kilka nie zostało przytoczonych? A może chodzi a zarzut ad personam a nie ad rem?

katolik napisał(a):

[2010-03-01]

Książka warta przeczytania. Pokazuje jak "bugniniści" zniszczyli katolicką liturgię. Trochę abp Marcel Lefebvre nie został doceniony, a przecież dzięki niemu temat Tradycji nie zniknął z Kościoła. To arcybiskup rozpoczął operację "przeżycie": dzisiaj mamy tego owoce. Sancte Pie X - ora pro nobis!

czytelnik napisał(a):

[2009-12-18]

Autor nie ukrywał owej "tendencyjności" podczas spotkania promocyjnego. Nie ukrywał też tego, że nie jest liturgistą i pisał tę pozycję raczej jako historyk. To bardziej zbiór relacji i reakcji i jako taki nie ma żadnego odpowiednika. Liturgistów akurat ten wymiar jakoś nie interesuje.

varsavianus napisał(a):

[2009-11-10]

moim zdaniem pozycja bardzo dobra, ale znajomy liturgista twierdzi, że dużo błędów merytorycznych i historycznych. Generalnie ma się wrażenie, że pozycja pisana pod tezę, że recepcja i wykonanie reformy Soborowej było beee i niezgodne z katolickim duchem

Dodaj swój komentarz:

Podaj wynik dodawania: 2 + 1= (zabezpieczenie antyspamowe)