niedziela, 21 styczeń 2018 › Przejdź do portalu Sanctus.pl

KSIĘGARNIA KATOLICKA  SANCTUS +KSIĄŻKI +DEWOCJONALIA +MULTIMEDIA

Mike Aquilina

Msza pierwszych chrześcijan

Cena: 3150 2490

Niedostępny

Wysyłka w 24 h

Autor przebadał dziesiątki starożytnych pism, od Biblii poczynając, przez wczesnochrześcijańskie, apokryficzne, a nawet pogańskie i wrogie nowej religii. Krok po kroku odtworzył zwyczaje związane z celebrowaniem Eucharystii, począwszy od Ostatniej Wieczerzy, aż do czwartego wieku istnienia chrześcijaństwa. Powoli z mroku wyłania się prawdziwy obraz Mszy Świętej.
Czy ówcześni chrześcijanie czuliby się zagubieni podczas dzisiejszej niedzielnej liturgii? Mniej, niż można byłoby się spodziewać: ołtarz, kapłan, kielich, wino i chleb, znak krzyża to nie jedyne elementy łączące nas z przeszłością. Dzięki wysiłkom autora poznamy wszelkie podobieństwa i różnice.


Wydawnictwo EXTER

liczba stron: 206
oprawa: miękka
format: 13.5x20.4 cm

Mike Aquilina

Recenzje:

Fragment:

Prawdziwa obecność

Cześć dla Eucharystii i najwyższa uwaga poświęcana każdemu szczegółowi liturgii wynikała z wiary Kościoła w prawdziwą obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. On sam mówił o Eucharystii w sposób bardzo realistyczny i przemawiający do wyobraźni: „Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata” (J 6, 51).

Wczesny Kościół od początku potraktował te słowa bardzo poważnie i zawsze mówił o Mszy Świętej z takim samym realizmem Krwi i Ciała. Wiara w „istotową obecność” była kwestią zasadniczą dla chrześcijańskiego wyznania wiary. „Kto bowiem spożywa i pije nie zważając na Ciało [Pańskie] – pisze Paweł – wyrok sobie spożywa i pije” (1 Kor 11, 29).

Wg św. Ignacego, zaprzeczenie prawdziwej obecności Chrystusa w Komunii Świętej było wręcz szczególnym znakiem rozpoznawczym heretyka: „Od Eucharystii stronią, ponieważ nie uznają, że Eucharystia jest Ciałem Zbawiciela naszego, Ciałem, które cierpiało za nasze grzechy, które Ojciec w swej dobroci z martwych wzbudził” (Do Smyrneńczyków 7). Z kolei Justyn pisał: „Pokarm, co się stał Eucharystią przez modlitwę Jego własnego słowa […] jest Ciałem i Krwią tego właśnie wcielonego Jezusa” (Apologia 1, 66).

Obecność Chrystusa w Eucharystii była trwała i nie ograniczała się jedynie do czasu sprawowania Mszy Świętej. Widzimy tę wiarę u Tertuliana, który wyjaśnia, że chrześcijanie z jego wspólnoty zabierali Chleb Eucharystyczny ze sobą do domów, aby móc go przyjmować również w ciągu tygodnia. Justyn wspomina również o tym, że diakoni zanosili Komunię Świętą chorym pozostającym w domach. Hipolit w dość osobliwy sposób zachęca wiernych by przechowywali Ciało Pańskie w miejscu, gdzie nie będą miały do niego dostępu grasujące myszy, gdyż „jest to ciało Chrystusa, i nie można Go lekceważyć”.Spis treści:

Podziękowania od wydawcy polskiego
Podziękowania
Przedmowa

Wstęp

Część I
Początki Mszy Świętej

1. Łamanie chleba i modlitwy
2. Ołtarz Izraela
3. Nowe spojrzenie
4. Cenniejsza nad złoto
5. Słowo i Chleb

Część II
Świadectwo pierwszych chrześcijan

6. Nowy Testament
7. Didache
8. Św. Ignacy Antiocheński
9. Pliniusz Młodszy
10. Św. Justyn Męczennik
11. Św. Ireneusz z Lyonu
12. Św. Hipolit Rzymski
13. Didascalia Apostolorum
14. Św. Abercjusz i Pektoriusz
15. Teksty heretyckie i legendarne
16. Stereotypy wśród pogan
17. Św. Klemens Aleksandryjski
18. Orygenes
19. Św. Dionizy Wielki
20. Tertulian
21. Św. Cyprian z Kartaginy
22. Liturgia Addaja i Mariego
23. Św. Serapion
24. Liturgia św. Jakuba
25. Św. Cyryl Jerozolimski

Część III
Msza Święta pierwszych chrześcijan

26. Jezus Chrystus – Chleb z nieba: wycieczka wyobraźni

Wybrane publikacje

Klienci, którzy kupili ten produkt, kupili również:


Opinie Klientów:

Dodaj swój komentarz:

Podaj wynik dodawania: 3 + 5= (zabezpieczenie antyspamowe)