czwartek, 23 maj 2019 › Przejdź do portalu Sanctus.pl

KSIĘGARNIA KATOLICKA  SANCTUS +KSIĄŻKI +DEWOCJONALIA +MULTIMEDIA

Benedykt XVI (Joseph Ratzinger)

Raport o stanie wiary

Rozmowa Vittorio Messoriego przeprowadzona w 1984 roku z kard. Ratzingerem

Cena: 1950


Raport o stanie wiary. Rozmowa Vittorio Messori'ego przeprowadzona w 1984 roku z Josephem Ratzingerem – ówczesnym prefektem watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, poźniejszym papieżem Benedyktem XVI. Raport jest  niesamowicie ważną próbą analizy realizacji postulatów Vaticanum II. Próbą ich oceny – czasem ostrej, lecz zawsze życzliwej. Ten wywiad rzeka przeprowadzony przez Vittoria Messoriego sprzed ćwierć wieku, nie stracił do dziś nic ze swej aktualności, ostrości widzenia i rozwagi w postrzeganiu istotnych problemów Kościoła posoborowego.
 

Kardynał Ratzinger zaczyna go od analizy problemu kontestacji. Stwierdza, iż niektóre kontestacje są typową cechą umysłowości bogatego mieszczaństwa Zachodu. Natomiast rzeczywistość Kościoła, konkretnego, pokornego ludu Bożego jest całkowicie różna od tego, co sobie roją pewnego typu laboratoria, w których destyluje się utopię... Kontestacja jest drogą donikąd... Wiarę należy bronić poprzez jej promocję, bo Kościół posoborowy to nie plac budowy, na którym zagubiono plany i każdy buduje, jak mu się podoba...!
 

Za zboczenia z drogi, za obłędny wyścig do przodu czy też kroki wstecz nie odpowiadają dokumenty soborowe. One, w pełnym swym autentyzmie, są przecież jakby dzisiejszością Kościoła. Więc jest z gruntu rzeczą nieuczciwą kreować je na anachronizm lub odwrotnie: na modernę. Przecież, na gruncie przeoranym przez Sobór – stwierdza Kardynał – jawią się znaczące ruchy, wspólnoty ludzi głęboko zaangażowanych w życie Kościoła. To wygląda jak Zielone Święta Kościoła. I to jest żywy znak, dowód, że Duch Święty okazał się, kolejny raz, mocniejszy od wszelkich naszych hierarchii i programów.
 

Jest prawdą, że Kościół musi mieć fasadę, czyli struktury zbudowane przez ludzi, ale za tymi strukturami idzie Misterium Boskie. Bo Kościół to nie kolektyw wierzących, suma członków. To przede wszystkim przestrzeń realnej obecności Pana w świecie. A my – Jego ludem wszczepionym w Jego Ciało, wzrastający Jego wzrastaniem. Kościół Chrystusowy wraz z Chrystusem przekracza wszelkie granice – nawet śmierci, bo Kościół nie jest nasz, jest Jego – a moje są tylko grzechy...
 

Zapytany o Kościół hierarchiczny – kard. Ratzinger odpowiada: To też są ludzie, którzy mają prawo czuć się niepewnie, choć posiadają władzę kluczy. Mają prawo oczekiwać wsparcia we wspólnocie, której sami przewodniczą. Najważniejsze, by pamiętali, iż są sługami jedności i prawdy!
 

Rozważając niebezpieczeństwa, z którymi musi się borykać Kościół posoborowy Rozmówca Messoriego wylicza: teologiczne manowce, dylematy moralności (liberalizm, permisywizm, konsumpcjonizm, wyzwolenie), jak też alternatywy socjologiczne (bliżej społeczeństwa czy bliżej nauki Kościoła). Sporo miejsca w Raporcie o stanie wiary zajmuje problematyka kobiet w Kościele i świecie współczesnym. Pada tu bardzo znamienne stwierdzenie: Wyzwolenie i emancypacja kobiet prowadzą wprost do maskulinizacji. Uleganie tym hasłom wyludniło klasztory żeńskie (zwłaszcza czynne), gdyż teologię zastąpiono tam psychoanalizą...
 

Do tych rozważań wpięty jest opis i ocena teologii wyzwolenia. Ten materiał może być praktyczną pomocą duszpasterską dla katechetów czy duszpasterzy akademickich. Jeden z rozdziałów Raportu, jakby na kanwie rozważań o teologii wyzwolenia, podnosi kwestię trudności posłannictwa misyjnego Kościoła w zetknięciu z realiami kulturowymi i obyczajowymi, obcymi moralności Kościoła rzymskiego (np. poligamia, wrogość dla celibatu itp.).


liczba stron: 220
oprawa: miękka
format: 145 x 200 mm

Joseph Ratzinger - Benedykt XVI

Recenzje:

ANEKS 
Deklaracja "Dominus Iesus" o jedyności i powszechności zbawczej Jezusa Chrystusa i Kościoła

Klienci, którzy kupili ten produkt, kupili również:


Opinie Klientów:

szymon napisał(a):

[2014-01-08]

jedna z lepszych książek o Wierze, pewnego rodzaju (czasami wręcz nieuchwytnych, mało "namacalnych") niuansach mających wielki wpływ na postrzeganie (!) znaczenia religii, Wiary oraz wszystkich powiązanych z Nią czynów w życiu człowieka oraz Ludu Bożego - przyznać muszę że dopiero po przeczytaniu, uświadomieniu oraz zrozumieniu skali zagrożeń i pewnego rodzaju "nieporozumień" wynikających ze stopniowej zmiany modelu kultury w czasach współczesnych na kształt a co za tym idzie możliwość realnego oddziaływania Kościoła w dość mocno zlaicyzowanym świecie człowiek uświadamia sobie, z jakiego rodzaju siłami złego przychodzi nam się mierzyć na codzień; i z jednej strony, nie jest to wesoła perspektywa; z drugiej jednak, jest w tym wszystkim znak ostatecznego, nieodwołalnego i wiecznego zwycięstwa Boga i człowieka przeciwko temu co nazywamy "marnością" itp. - polecam, warto przeczytać. ps. jest to moja pierwsza przeczytana książka duchownego KK - J.Ratzinger robi wrażenie - naprawdę !

Dodaj swój komentarz:

Podaj wynik dodawania: 8 + 5= (zabezpieczenie antyspamowe)