środa, 24 kwiecień 2019 › Przejdź do portalu Sanctus.pl

KSIĘGARNIA KATOLICKA  SANCTUS +KSIĄŻKI +DEWOCJONALIA +MULTIMEDIA

Doroteusz z Gazy

Pisma ascetyczne

Seria: Źródła monastyczne

Cena: 3600


W serii „Pisma monastyczne” (t. 51) wydawanej przez Wydawnictwo Benedyktynów ukazały się Pisma ascetyczne Doroteusza z Gazy. Niniejsza książka zawiera konferencje i listy Doroteusza z Gazy, palestyńskiego mnicha żyjącego w VI wieku, ucznia dwóch słynnych mnichów: Jana i Barsanufiusza. Mimo upływu już niemal 1500 lat, jego przemyślenia i wskazówki, którymi dzielił się z proszącymi go o radę, zaskakują także dziś trafnością i aktualnością.
 
Bez postawy pełnej szacunku człowiek ani samego Boga nie czci, ani nigdy żadnego przykazania nie słucha. Dlatego nic gorszego niż bezczelność; dlatego jest ona źródłem wszelkich namiętności, bo niszczy szacunek, niszczy bojaźń Bożą, a rodzi pogardę.

Z wzajemnej pogardy to płynie, jeśli jesteście wobec drugich aroganccy, wypowiadacie przykre słowa i ranicie jedni drugich. A kiedy któryś z was widzi coś, co nie przynosi pożytku, roznosi to i wsiewa w cudze serca: tak nie tylko sam doznaje szkody, ale szkodzi i bratu, wbijając mu w serce groźną strzałę. A nieraz ten brat miał właśnie zamiar modlić się czy coś innego dobrego robić, a tamten przychodzi, przynosi mu plotki i nie tylko przeszkadza jego korzyści, ale jeszcze wprowadza pokusę. I nic gorszego, nic groźniejszego niż taki, który szkodzi nie tylko sobie, ale i bliźniemu.

liczba stron: 12,5 x 19,5 cm
oprawa: twarda
format: 296

Doroteusz z Gazy

Recenzje:

Zobacz wszystkie książki z serii: Źródła monastyczne

Klienci, którzy kupili ten produkt, kupili również:


Opinie Klientów:

Joy napisał(a):

[2011-07-15]

Treść ma prawie 1500 lat i rzadko jest wydawana, dlatego myślę że to okazja. Pomogła mi w dostrzeżeniu własnych błędów. Podobna do pism św.Vianney'a - bardzo wymagająca. Ciekawie jest zobaczyć o co chodziło w życiu wspólnotowym dawno, dawno temu. Świetna książka, polecam!

Dodaj swój komentarz:

Podaj wynik dodawania: 5 + 4= (zabezpieczenie antyspamowe)