czwartek, 23 maj 2019 › Przejdź do portalu Sanctus.pl

KSIĘGARNIA KATOLICKA  SANCTUS +KSIĄŻKI +DEWOCJONALIA +MULTIMEDIA

św. Józef Sebastian Pelczar

Wezwanie do pracy nad duchowym odrodzeniem się narodu polskiego

Cena: 1300


Program społeczny, zawarty na kartach książeczki biskupa przemyskiego, można nazwać w pełni katolicką wizją społeczno-polityczną dla Polski. Przemyślenia świętego biskupa wyrastają nie tylko z patriotyzmu wyniesionego z tradycji domu rodzinnego, ale przede wszystkim z głęboko katolickiego światopoglądu, każącego chrześcijaninowi przedkładać ojczyznę nie tylko ponad własny jednostkowy egoizm, ale również ponad interesy własnej rodziny.

"[...] odrodzenie polityczne naszej ojczyzny, którego się nie od ludzi, ale od Boga spodziewamy, ma iść w parze z odrodzeniem duchowym, a przyczyniać się do tego odrodzenia modlitwą i pracą jest obowiązkiem każdego, kto szczerze kocha ojczyznę".

"[...] za powołanie do religii katolickiej dziękować powinien każdy człowiek, bo ta religia jest dla niego światłem rozumu, siłą woli, pociechą serca, drogą życia i zbawienia. Dziękować powinna każda rodzina, bo ta religia jest dla niej rodzicielką cnoty, pokoju i szczęścia. Dziękować powinien każdy naród, bo ta religia jest dla niego źródłem wszelakich dóbr i ostoją przeciw wszelkim złym czynnikom".
 

św. bp Józef Sebastian Pelczar
 
 
Zobacz inne książki autora: św. bp Józef Sebastian Pelczar

liczba stron: 110
oprawa: miekka
format: A5

św. bp Józef Sebastian Pelczar

Recenzje:

Mariusz Kulan - recenzja

Wezwanie do pracy

Wezwanie do pracy nad duchowym odrodzeniem się narodu polskiego, to druga pozycja z serii dzieła św. Józefa Sebastiana Pelczara wydanej przez Wydawnictwo św. Józefa Sebastina Pelczara będącego częścią Firmy DEXTRA. Nowe piąte wydanie (uwspółcześnione w warstwie stylistyczno-gramatycznej bez skrotów i ingerencji politpoprawnych cenzorów) zostało poprzedzone współczesną przedmową o. Zachariasza Szczepana Jabłońskiego OSPE. To osobisty apel o odnowę moralną polskiego narodu, napisany pod koniec długiej nocy zaborów, tuż przed wyzwoleniem (w 1915 r. i zaktualizowany w 1917r.). Święty nawołuje w nim do odrodzenia duchowego i politycznego wyzwalającej się z wielowiekowej niewoli ojczyzny. Autor zwraca się bezpośrednio do wszystkich warstw społecznych i grup zawodowych (robotników, rzemieślników, nauczycieli, dziennikarzy itp.), wytyka im błędy, a także daje praktyczne rady, w jaki sposób ich członkowie mogą się włączyć w ten niezwykle ważny dla przyszłej niepodległej Polski proces. Wskazuje przy tym na niebezpieczeństwa, jakie grożą kulturze nrodowej i wierze katolickiej ze strony socjalistów, ateistów czy masonów. Tezy zawarte w Wezwaniu do pracy nad duchowym odrodzeniu się narodu polskiego pozostają aktualne również obecnie, kiedy wielu ludzi czuje się zagubionych i nie potrafi odnaleźć właściwej ścieżki, prowadzącej do Boga i Prawdy.

Spis treści:

Przedmowa o. Zachariasza S. Jabłońskiego OSPPE
I. Słowo wstępne
II. Do wszystkich
Jak zachować wiarę katolicką
Jak zachować dobry obyczaj
III. Do duchowieństwa diecezjalnego
IV. Do zakonników i zakonnic
V. Do mężów stanu, posłów sejmowych i urzędników
VI. Do Rusinów
VII. Do rodziców
VIII. Do mężów nauki, nauczycieli, nauczycielek i krzewicieli oswiaty ludowej
IX. Do dziennikarzy
X. Do ludzi moznych i bogatych, a szczególnie do wiejskicj obywateli i obywatelek
XI. Do osób wykształconych w miastach
XII. Do rzemieślników
XIII. Do robotników
XIV. Do rolników
XV. Przyszłość narodu
XVI. Ślubowanie
Życie św. Józefa Sebastiana Pelczara
Kalendarium życia św. Józefa Sebastiana Pelczara


Opinie Klientów:

Dodaj swój komentarz:

Podaj wynik dodawania: 6 + 4= (zabezpieczenie antyspamowe)