Szybki kontakt
-
ul. Wesoła 36
42-202 Częstochowa
Polska
Sanctus - 34 300 00 88
- kontakt@sanctus.com.pl
Adam Macedoński , Anna Zechenter - Pod czerwoną okupacją
Nie ma takiej nagrody, która Rzeczpospolita spłaciłaby swój dług wobec Adama Macedońskiego. Nie ma takich słów, które nie byłyby zbyt banalne, aby opisać jego życie.
prof. dr hab. Ryszard Terlecki
Był świadkiem dwukrotnego wkroczenia Sowietów na polską ziemię…
Doświadczył dziesiątków lat czerwonej niewoli…
Walczył o prawdę o Zbrodni Katyńskiej...
10 kwietnia 2010 roku z powodu chwilowej choroby nie poleciał do Smoleńska…
Adam Macedoński w rozmowie z Anną Zechenter
Niezwykły wywiad-rzeka! Pasjonująca opowieść o życiu niezwykłego człowieka, całe życie walczącego o prawdę, wolność i niepodległość Polski, założyciela Instytutu Katyńskiego, artysty plastyka, pieśniarza, poety. To także opowieść o naszej najnowszej historii, począwszy od sowieckiej okupacji Lwowa i Kresów, poprzez okupację hitlerowską, ponowne wejście Sowietów, komunistyczną niewolę, walkę o wolność i prawdę, aż po Smoleńską katastrofę z kwietnia 2010 r.
Książka zawiera liczne ilustracje oraz zbiór wybranych grafik Adama Macedońskiego.
Adam Macedoński ur. 1931 we Lwowie. Artysta plastyk, autor licznych wystaw; zaangażowany w działalność antykomunistyczna od lat 40. XX w., m.in. w Narodowym Ruchu Oporu; twórca Instytutu Katyńskiego w Polsce, współzałożyciel KPN, Chrześcijańskiej Wspólnoty Ludzi Pracy, współpracownik KOR, ROPCiO i SKS; redaktor pism podziemnych, represjonowany przez UB i SB.
Odznaczony Krzyżnem Semper Fidelis (1985), Złotym Krzyżnem Zasługi (Londyn 1989), złotym medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej (1999), Medalem Edukacji Narodowej (2001), Krzyżem Drugiej Obrony Lwowa (2006), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2007); laureat Nagrody Kustosz Pamięci Narodowej (2011).
Anna Zechenter, ur. 1959, zaangazowana w działalnosc opozycji antykomunistycznej od 1978. Dziennikarz i redaktor, publikowała m.in. w „Czasie Krakowskim” „Naszym Dzienniku”, „Dzienniku Polskim”, „Gazecie Polskiej”, „Arcanach”, autorka ksiazek m.in. KGB gra w szachy, Kremlowskie trucizny. Pracuje w krakowskim oddziale IPN.
Wstęp: prof. dr hab. Ryszard Terlecki.
Konsultacja naukowa: dr Wojciech Frazik.