Kategorie add

Filtruj według

Autor
Cena
Filtruj

Szybki kontakt

Szybki kontakt


Nowe produkty

Nowe produkty

Dewocjonalia

Jest 292 produktów.

Sortuj wg:

Relikwie

Przedmioty kultu, które miały fizyczną styczność z samym Bogiem Wcielonym, Jezusem Chrystusem, Jego uczniami – Apostołami lub Jego naśladowcami – świętymi, od zawsze były obdarzane szczególną czcią.

Najpopularniejszymi relikwiami są relikwie Krzyża Świętego. Są to fizyczne pozostałości, które zgodnie z naszą chrześcijańską tradycją należały do Krzyża, do którego został przybity Jezus Chrystus. Relikwie te zostały odnalezione w Jerozolimie na zlecenie Konstantyna I Wielkiego po Soborze w Nicei w 350 roku. W celu poszukiwania Krzyża Zbawiciela, Cesarz wysłał swoją matkę, św. Helenę. Po odnalezieniu, podzieliła ona Krzyż Chrystusa na trzy części. Relikwie te podarowała głównym ówcześnie ośrodkom chrześcijaństwa: Jerozolimie, Rzymowi i Konstantynopolowi. Z upływem czasu Krzyż podzielono na wiele części, aby każda znaczniejsza świątynia w Europie mogła mieć małą cząstkę tej najważniejszej dla chrześcijan relikwii.

W Polsce cząstki tej relikwii posiada między innymi Bazylika oo. Dominikanów pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lublinie, Bazylika Katedralna pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, Bazylika Świętej Trójcy na Łysej Górze w Górach Świętokrzyskich, Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze, Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie.

Innymi znanymi dziś relikwiami są między innymi Całun Turyński, relikwie z bandaży, które św. ojciec Pio wykorzystywał do opatrywania stygmatów, a także ampułki z krwią św. Jana Pawła II.

Utrudniony dostęp do posiadania relikwii sprawił, że cenionym materialnym uzupełnieniem życia duchowego stały się ich odwzorowania – dewocjonalia.

Sztuka sakralna

Tematem sztuki sakralnej są odniesienia do religii, aby określić sztukę jako sakralną, powinna ona wyrażać jakąś prawdę duchową, a środki jej wyrażania powinny mieć pochodzenie duchowe. Do tworzenia sztuki sakralnej potrzeba tradycyjnych wzorów oraz zasad charakterystycznych dla tego rzemiosła.

Dewocjonalia w ofercie księgarni Sanctus

W ofercie skierowanej do naszych Klientów posiadamy szeroką gamę dewocjonaliów. Proponujemy Państwu wiele wzorów różańców dopasowanych do wszelkich wydarzeń z życia chrześcijanina, które mogą stać się doskonałym prezentem z okazji Pierwszej Komunii Świętej, Bierzmowania, Chrztu Świętego, a także jako dodatek do prezentu ślubnego. Modlitwa różańcowa zalecana jest każdemu katolikowi jako kontemplacja tajemnic życia Jezusa Chrystusa.

Oprócz różańców oferujemy Państwu także: kapliczki, szkaplerze, mantylki, krzyże, figury przedstawiające świętych, a także zestawy kolędowe i lampiony adwentowe. Znajdą Państwo u nas również pięknie wykonane ikony, które wyjątkowo prezentują się na ścianie w domu chrześcijańskiej rodziny, a także są trafnym prezentem w przypadku świętowania przyjmowania sakramentów świętych, szczególnie polecamy jako niebanalny podarunek z okazji sakramentu bierzmowania.