Szybki kontakt
-
ul. Wesoła 36
42-202 Częstochowa
Polska
Sanctus - 34 300 00 88
- kontakt@sanctus.com.pl
Błogosławieni miłosierni - album papieski
BŁOGOSŁAWIENI MIŁOSIERNI
Nowy album papieski Grzegorza Gałązki
ze słowem wstępnym kardynała Christopha Schönborna OP z Wiednia
Kult Bożego miłosierdzia, jak złota nić, wpisał się w pontyfikat Jana Pawła II. To On, w głównej mierze, przyczynił się do jego rozpowszechnienia na skalę światową.
Tematyka miłosierdzia Boga względem człowieka okazała się jedną z głównych myśli przewodnich nauczania Papieża Polaka. W trzecim roku pontyfikatu - 30 listopada 1980 r. - ogłosił światu encyklikę „Dives in misericordia". 18 kwietnia 1999 r. beatyfikował, a 30 kwietnia 2000 r. kanonizował siostrę Faustynę Kowalską - „sekretarkę" Bożego miłosierdzia. Podczas kanonizacji ustanowił drugą niedzielę wielkanocną Świętem Bożego Miłosierdzia dla całego Kościoła. Zaś 17 sierpnia 2002 r. - podczas swojej ostatniej pielgrzymki do Polski - konsekrował w Krakowie-Łagiewnikach świątynię Bożego miłosierdzia i dokonał aktu zawierzenia całego świata miłosiernemu Bogu. A już chyba najwymowniejszym znakiem z nieba, co do słuszności zabiegów Jana Pawła II w sprawie Bożego miłosierdzia, potwierdzającym te Jego starania, była sama śmierć Ojca Świętego w wigilię Święta Bożego Miłosierdzia - 2 kwietnia 2005 roku.
Album Błogosławieni miłosierni przypomina nam przesłanie Jana Pawła II o miłosierdziu Bożym. Zamieszczone w tej publikacji teksty Papieża, a zwłaszcza encyklika Dives in misericordia, przybliżają nam tajemnicę miłosierdzia Bożego i wołają o miłosierdzie, którego tak bardzo potrzebuje człowiek i świat współczesny (por. Dives, 2). Życie i czyny wielkich apostołów miłosierdzia Bożego, o których jest wzmianka w tym albumie: św. siostry Faustyny Kowalskiej, św. ojca Pio z Pietrelciny, św. brata Alberta Adama Chmielowskiego, bł. Matki Teresy z Kalkuty potwierdzają, że miłosierdzie Boże znajduje odzwierciedlenie w miłosierdziu ludzi, w konkretnych dziełach miłości człowieka.
„Słowo wstępne" do albumu napisał kardynał Christoph Schönborn OP z Wiednia.
Zdjęcia, wykonane przez rzymskiego fotografika Grzegorza Gałązkę, ukazujące m.in. dzisiejszą rzeczywistość świata, doskonale komponują się w teksty papieskie i wspaniale ilustrują tematykę albumu. Po raz kolejny przypominają nam i uobecniają wizerunek Ojca Świętego Jana Pawła II, wielkiego czciciela i nauczyciela Bożego miłosierdzia, orędownika cierpiących i najbiedniejszych.
Żywimy wielką nadzieję, że album „Błogosławieni miłosierni" przyczyni się do rozniecania na nowo „iskry miłosierdzia Bożego" w tych, którzy go będą czytać i oglądać. Niech to orędzie będzie dla nich treścią życia i źródłem nadziei, ponieważ to „w miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! (...) Nadszedł czas, aby orędzie o Bożym miłosierdziu wlało w ludzkie serca nadzieję i stało się zarzewiem nowej cywilizacji - cywilizacji miłości" (Jan Paweł II, Łagiewniki, 2002 r.).
ks. Edward Data
ks. Sylwester Łącki CSMA