Szybki kontakt
-
ul. Wesoła 36
42-202 Częstochowa
Polska
Sanctus - 34 300 00 88
- kontakt@sanctus.com.pl
Jan Paweł II - Brońcie krzyża. Album
Umiłowani bracia i siostry, nie wstydźcie się krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym.
bł. Jan Paweł II (6 czerwca 1997 roku w homilii podczas Mszy św. sprawowanej pod Wielką Krokwią w Zakopanem)
DLACZEGO ZNIKAJĄ KRZYŻE Z TATRZAŃSKICH SZLAKÓW? DLACZEGO NIE MA JUŻ KRZYŻA NA NAJWYŻSZYM SZCZYCIE POLSKICH TATR? KOMU PRZESZKADZA ZNAK KRZYŻA W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ?
Bogato ilustrowany album zawierający słowa Ojca Świętego bł. Jana Pawła II o tajemnicy krzyża oraz znakomite fotografie krzyży w Tatrach Polskich i Słowackich autorstwa ks. Zbigniewa Pytla, pochodzącego z Podhala - w zdecydowanej większości nigdy wcześniej nie publikowane i unikalne.
Niektórych spośród sfotografowanych krzyży już nie spotkamy na górskim szlaku, ponieważ zostały usunięte, by rzekomo „chronić przestrzeń przyrodniczą oraz krajobrazową w jej historycznym wymiarze". Z tej racji z najwyższego szczytu Tatr Polskich, z Rysów, został zdjęty krzyż ustawiony tam w roku 2009. Krzyż został przekazany do Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach koło Rusinowej Polany. Postawienie krzyża na Rysach, jak stwierdzono, było „samowolą nieustalonych osób".
Jak podkreśla Andrzej Bulanda, przewodnik tatrzański, na najwyższych szczytach w Niemczech, Austrii, w dolomitach włoskich, we Francji, na czterotysięcznikach w Szwajcarii, krzyże są! Do wyjątków należą te szczyty, na których krzyża brak. Niestety brak go na najwyższym szczycie Polskich Tatr...
W albumie zamieszczono teksty o krzyżu i wezwania do jego obrony przez wyznawców Chrystusa zaczerpnięte z papieskich dokumentów (listów, encyklik) oraz z homilii bł. Jana Pawła II kierowanych do Polaków i do młodych całego świata.