Szybki kontakt
-
ul. Wesoła 36
42-202 Częstochowa
Polska
Sanctus - 34 300 00 88
- kontakt@sanctus.com.pl
Św. abp Zygmunt Szczęsny Feliński - Pamiętniki - Zygmunt Szczęsny Feliński
Wydanie drugie "Pamiętników" arcybiskupa Felińskiego!
Przyczyna wznowienia jest niebłaha - arcybiskup Zygmunt Szczęsny Feliński, dotychczas błogosławiony, zostaje kanonizowany, będzie ogłoszony świętym! Jego „Pamiętniki" dotychczas budziły zainteresowanie ze względu na ocenę wydarzeń, zawartą w opisie nie tylko własnych dziejów, ale także ze względu na język i specyfikę ujmowania nastrojów społecznych. „Pamiętniki" pozostaną fascynującym zapisem obserwacji życia w różnych warstwach społecznych, dokonanym przez jednego człowieka, na tle burzliwych sytuacji narodowych. Dziś dochodzi nowy aspekt odczytywania „Pamiętników" - były one pisane przez człowieka świętego. Możemy więc odkryć drogę, jaką kroczył Polak powołany do świętości w trudnych okolicznościach politycznych XIX wieku.
Pamiętniki księdza arcybiskupa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego (1882-1895), kanonizowanego 11.10.2009 r. ze względu na swe walory literackie, piękną polszczyznę i niebagatelną wartość historyczną należą do wyjątkowych pozycji pamiętnikarstwa XIX wieku. Autor daje w nich m.in. obraz tzw. ziem zabranych począwszy od lat trzydziestych XIX wieku, porusza sprawę spisku Konarskiego, opisuje studia w Moskwie, emigrację we Francji, przyjaźń z Juliuszem Słowackim, udział w powstaniu wielkopolskim 1848 roku, lutową i czerwcową rewolucję w Paryżu.
Część druga, obejmująca lata 1851-1883, tj. studia teologiczne w Żytomierzu i Petersburgu, pierwsze lata działalności duszpasterskiej, okres władania stolicą arcybiskupią w Warszawie oraz zesłanie, stanowi niezwykle cenne źródło historyczne, bo w tym czasie autor zajmował eksponowane stanowisko kościelne i polityczne i znalazł się w samym centrum wydarzeń związanych z powstaniem styczniowym. Jako wielki patriota był jednocześnie - z motywów chrześcijańskich - przeciwnikiem powstania, co nie przysporzyło mu wówczas popularności zarówno w społeczeństwie, jak i wśród duchownych. Po represjach, jakie spadły na powstańców, opowiedział się zdecydowanie po stronie narodu i poniósł tego konsekwencje w postaci zesłania i utraty stanowiska.
Słowo wstępne: Józef Kardynał Glemp, Prymas Polski
Spis treści:
Słowo wstępne - Józef Kardynał Glemp Prymas Polski
Przedmowa - Eligiusz Kozłowski
Nota edytorska
PAMIĘTNIKI
Przedmowa autora
Wstęp
Część pierwsza
I. Pokłosie dawnych anegdot
II. Pierwsze moje dzieciństwo
III. Bolesny przewrót w życiu rodzinnym i narodowym
IV. Sprzysiężenie Konarskiego
V. Młodzież polska w głębi Rosji
VI. Ówczesny stan Rosji
VII. Powrót do kraju i wpływ Krasińskiego
VIII. Wyjazd za granicę
IX. Paryż
X. Hotel Lambert
XI. Rewolucja lutowa
XII. Stanowisko emigracji wobec rewolucji
XIII. Wypadki poznańskie
XIV. Czerwcowa rewolucja w Paryzu
XV. Podróże
Część druga
I. Ogólny stan polskiego duchowieństwa w połowie obecnego wieku
II. Moje duchowe wychowanie
Dalszy ciąg pamiętnika
Spis ilustracji
Indeks osób