Kategorie add

Szybki kontakt

Szybki kontakt


Nowe produkty

Nowe produkty

Promocja Tygodnia

oszczędż

89 zł 104.00 zł
Bestseller Raport o stanie wiary - okładka przód
Przednia okładka książki Raport o stanie wiary Josepha Ratzingera

Joseph Ratzinger (Benedykt XVI) - Raport o stanie wiary

1455

Rozmowa Vittorio Messoriego przeprowadzona w 1984 roku z kard. Ratzingerem

19,50 zł
Stan magazynowy: Duża ilość.

 • Bezpieczne płatnościBezpieczne płatności
 • Zwrot do 14 dniZwrot do 14 dni
 • Dostawa od 12.50 złDostawa od 12.50 zł
  ?
  Sposób dostawyCzas realizacji*Koszt
  InPost Kurier1-2 dniOd 9,90 zł
  InPost Kurier (pobranie)1-2 dniOd 14,90 zł
  Paczkomaty1-2 dniOd 11,50 zł
  Paczkomaty (pobranie)1-2 dniOd 14,90 zł
  Kurier DPD1-2 dniOd 14,00 zł
  Kurier DPD (pobranie)1-2 dniOd 16,90 zł
  Odbiór osobisty1-2 dni-
  Kurier DHL / Fedex4-7 dniZal. od wagi paczki

Raport o stanie wiary. Rozmowa Vittorio Messori'ego przeprowadzona w 1984 roku z Josephem Ratzingerem - ówczesnym prefektem watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, poźniejszym papieżem Benedyktem XVI. Raport jest  niesamowicie ważną próbą analizy realizacji postulatów Vaticanum II. Próbą ich oceny - czasem ostrej, lecz zawsze życzliwej. Ten wywiad rzeka przeprowadzony przez Vittoria Messoriego sprzed ćwierć wieku, nie stracił do dziś nic ze swej aktualności, ostrości widzenia i rozwagi w postrzeganiu istotnych problemów Kościoła posoborowego.
 

Kardynał Ratzinger zaczyna go od analizy problemu kontestacji. Stwierdza, iż niektóre kontestacje są typową cechą umysłowości bogatego mieszczaństwa Zachodu. Natomiast rzeczywistość Kościoła, konkretnego, pokornego ludu Bożego jest całkowicie różna od tego, co sobie roją pewnego typu laboratoria, w których destyluje się utopię... Kontestacja jest drogą donikąd... Wiarę należy bronić poprzez jej promocję, bo Kościół posoborowy to nie plac budowy, na którym zagubiono plany i każdy buduje, jak mu się podoba...!
 

Za zboczenia z drogi, za obłędny wyścig do przodu czy też kroki wstecz nie odpowiadają dokumenty soborowe. One, w pełnym swym autentyzmie, są przecież jakby dzisiejszością Kościoła. Więc jest z gruntu rzeczą nieuczciwą kreować je na anachronizm lub odwrotnie: na modernę. Przecież, na gruncie przeoranym przez Sobór - stwierdza Kardynał - jawią się znaczące ruchy, wspólnoty ludzi głęboko zaangażowanych w życie Kościoła. To wygląda jak Zielone Święta Kościoła. I to jest żywy znak, dowód, że Duch Święty okazał się, kolejny raz, mocniejszy od wszelkich naszych hierarchii i programów.
 

Jest prawdą, że Kościół musi mieć fasadę, czyli struktury zbudowane przez ludzi, ale za tymi strukturami idzie Misterium Boskie. Bo Kościół to nie kolektyw wierzących, suma członków. To przede wszystkim przestrzeń realnej obecności Pana w świecie. A my - Jego ludem wszczepionym w Jego Ciało, wzrastający Jego wzrastaniem. Kościół Chrystusowy wraz z Chrystusem przekracza wszelkie granice - nawet śmierci, bo Kościół nie jest nasz, jest Jego - a moje są tylko grzechy...
 

Zapytany o Kościół hierarchiczny - kard. Ratzinger odpowiada: To też są ludzie, którzy mają prawo czuć się niepewnie, choć posiadają władzę kluczy. Mają prawo oczekiwać wsparcia we wspólnocie, której sami przewodniczą. Najważniejsze, by pamiętali, iż są sługami jedności i prawdy!
 

Rozważając niebezpieczeństwa, z którymi musi się borykać Kościół posoborowy Rozmówca Messoriego wylicza: teologiczne manowce, dylematy moralności (liberalizm, permisywizm, konsumpcjonizm, wyzwolenie), jak też alternatywy socjologiczne (bliżej społeczeństwa czy bliżej nauki Kościoła). Sporo miejsca w Raporcie o stanie wiary zajmuje problematyka kobiet w Kościele i świecie współczesnym. Pada tu bardzo znamienne stwierdzenie: Wyzwolenie i emancypacja kobiet prowadzą wprost do maskulinizacji. Uleganie tym hasłom wyludniło klasztory żeńskie (zwłaszcza czynne), gdyż teologię zastąpiono tam psychoanalizą...
 

Do tych rozważań wpięty jest opis i ocena teologii wyzwolenia. Ten materiał może być praktyczną pomocą duszpasterską dla katechetów czy duszpasterzy akademickich. Jeden z rozdziałów Raportu, jakby na kanwie rozważań o teologii wyzwolenia, podnosi kwestię trudności posłannictwa misyjnego Kościoła w zetknięciu z realiami kulturowymi i obyczajowymi, obcymi moralności Kościoła rzymskiego (np. poligamia, wrogość dla celibatu itp.).

ANEKS 
Deklaracja "Dominus Iesus" o jedyności i powszechności zbawczej Jezusa Chrystusa i Kościoła

Michalineum
9788370193935

Opis

Autor
Benedykt XVI (Joseph Ratzinger)

Zapytaj o produkt

pola oznaczone gwiazdką(*) są wymagane

 

Opinie

Dodaj opinię

Joseph Ratzinger (Benedykt XVI) - Raport o stanie wiary

Rozmowa Vittorio Messoriego przeprowadzona w 1984 roku z kard. Ratzingerem

Dodaj opinię