Szybki kontakt
-
ul. Wesoła 36
42-202 Częstochowa
Polska
Sanctus - 34 300 00 88
- kontakt@sanctus.com.pl
Kto zdradził Witolda Pileckiego? Nieznane fakty z ostatnich lat życia Rotmistrza - Anna Mandrela
„Kto zdradził Witolda Pileckiego?” to dzieło Anny Mandreli, w którym autorka stara się zbadać i przedstawić ostatnie dwa lata życia Witolda Pileckiego. Dlaczego doszło do aresztowania? Kto zdradził bohaterka Polski? Przed wydaniem tej książki wiele wątków dotyczących rtm. Pileckiego było nieznanych lub niewyjaśnionych. Anna Mandrela, posiłkując się materiałami zebranymi w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Studium Polski Podziemnej oraz Instytutu Sikorskiego, stara się przedstawić nowe fakty i tym samym dojść do prawdy na temat działalności rotmistrza w ostatnich dwóch latach jego życia.
Nieznane fakty
Przed wydaniem tej książki wiele wątków dotyczących rtm. Pileckiego było nieznanych lub niewyjaśnionych. Anna Mandrela posiłkując się materiałami zebranymi z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Studium Polski Podziemnej oraz Instytutu Sikorskiego, stara się przedstawić nowe fakty i tym samym, dojść do prawdy na temat działalności rotmistrza w ostatnich dwóch latach jego życia.
Niepublikowane wcześniej dokumenty
Publikacja zawiera bardzo wiele załączników dokumentów, których nie znajdziecie w żadnym innym dziele na temat rotmistrza Pileckiego. Książka w nieporównywalnie dokładniejszy sposób przedstawia fakty związane z jego historią. Autorka podaje konkretne raporty oraz meldunki, które w późniejszym czasie przyczyniły się do aresztowania i śmierci rotmistrza. Zebrane w publikacji dowody rzucają zupełnie inne światło na tok wydarzeń mających miejsce kilkadziesiąt lat temu. Książka ukazuje zupełnie odmienną wersję wydarzeń, od tej powszechnie przyjętej przez społeczeństwo.
„(…) będę pisał prawdę, która na ziemi nigdy nie była popularna i teraz taką nie jest. Zawsze zależy wszystko od koniunktury. (…) Jakkolwiek jest z popularnością prawdy, tak już przeważnie bywa, że z biegiem czasu, gdy przemija sprawy jakiejś aktualność, gdy zanikają z niej wynikłe antagonizmy, namiętności – wtedy gdy już nie zaszkodzi żadnemu z ludzi koniunktury, gdy ludzie będą mogli w stosunku do niej użyć zwrotu: „patrząc przez pryzmat czasu” – wtedy dopiero odzyska prawda w ludzkich oczach swoja bezwzględną wartość, którą właściwie – miała zawsze.”
Rtm. Witold Pilecki, 1946 r.