Szybki kontakt
-
ul. Wesoła 36
42-202 Częstochowa
Polska
Sanctus - 34 300 00 88
- kontakt@sanctus.com.pl
Zestaw: Magna Polonia nr 18 + Kłuszyn 1610 - rozważania o bitwie
W roku czterechsetnej rocznicy śmierci wielkiego hetmana, ustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem Hetmana Stanisława Żółkiewskiego, oddajemy w Państwa ręce wznowienie przełomowej pracy doktora Radosława Sikory, opisującej szczegółowo największe i najważniejsze ze zwycięstw sławnego wodza. Autor, dotarłszy do szeregu nowych źródeł polskich i zagranicznych oraz patrząc nowym, krytycznym świetle na źródła już wcześniej znane i przywoływane, skupia się na próbie rekonstrukcji szczegółowego przebiegu tej wciąż w niedostatecznym stopniu upamiętnionej i zbyt mało powszechnie znanej bitwy, przybliżając nam skład i liczebność obu walczących armii, okoliczności ich spotkania oraz wreszcie samą konfrontację i odniesione w jej ramach straty. Do tego wyjątkowego wydania dołączamy szereg ilustracji z epoki oraz szczegółowe mapy tak samej bitwy, jak i towarzyszącej jej kampanii. Liczymy, że to wydanie przyczyni się do należytego upamiętnienia tego wielkiego osiągnięcia oręża polskiego, jakim była victoria w kłuszyńskiej potrzebie.
Czy władze znajdą w sobie dość siły i odwagi?
Za nami wybory parlamentarne, które przyniosły zwycięstwo PiS, ale i zdobycie własnej reprezentacji przez Konfederację oraz powrót do sejmu formacji skrajnie lewicowych i lewackich. Jaka będzie ta kadencja? Czy wyłonione w wyniku wyborów władze znajdą w sobie dość siły i odwagi, by przeciwstawić się tym zagrożeniom, które zawisły nad Polską?
W minionej kadencji nie podjęto całego szeregu palących tematów, a jeśli nawet je podjęto, to nierzadko albo w sposób niemrawy, albo chyłkiem się z nich wycofywano. A tematów tych naprawdę jest sporo: od zapowiadanej wielokrotnie i wciąż odpuszczanej sprawy repolonizacji mediów po ochronę życia nienarodzonych dzieci, przeciwdziałanie ekspansji jakże szkodliwych ideologii LGBT i gender oraz nasilającym się zjawiskom polonofobii i chrystianofobii.
Na pewno istotne są wyzwania gospodarcze, kwestie związane z rozwojem cywilizacyjnym i ekonomicznym, ale nie wolno w tym wszystkim się zatracić. Nie wolno zgubić tego, co stanowi spoiwo naszej wspólnoty narodowej, nie wolno burzyć więzi społecznych i rodzinnych. Nie można doprowadzić do tego, by życie każdego z nas sprowadzone zostało do wyścigu szczurów, w którym liczy się tylko umiejętność rozpychania się łokciami i odpowiedniego ustawienia się.