Szybki kontakt
-
ul. Wesoła 36
42-202 Częstochowa
Polska
Sanctus - 34 300 00 88
- kontakt@sanctus.com.pl
O wychowaniu narodowym - Marta Cywińska
„O wychowaniu narodowym” to wyjątkowa książka patriotyczna od Marty Cywińskiej, w której to poetka stara się ukazać wielkość naszych przodków, a także to z jak ciężkimi przeciwnościami przyszło im się zmierzyć.
Co znajdziemy w książce?
Kiedy mamy na myśli silną i dostojną Polskę, podajemy przede wszystkim jako przykład husarię. Należy jednak pamiętać, że powodzenie naszych przodków tkwiło głównie we właściwymi moralnym wychowaniu dzieci i młodzieży – przekazywano im wartości patriotyczne, a także uświadamiano, jaka została złożona na ich barki odpowiedzialność. Warto, by ta piękna tradycja, którą głosili nasi przodkowie, na nowo odrodziła się w polskich domach! Książka „O wychowaniu narodowym” dr Marty Cywińskiej opowiada o tym, jak niegdyś byli wychowywani młodzi Polacy – przyszli bohaterowie, którzy nie pozwolili, by słuch o ich kraju zaginął!
Historia Polski
W czasach, gdy nasz kraj rozpościerał się od jednego do drugiego morza, dostrzec można było oczywiście potęgę husarskich towarzyszy. Przywołując we wspomnieniach wstającą z kolan Rzeczpospolitą po ponad 100 latach niewoli, zwracamy natomiast uwagę na nieposkromioną waleczność polskich żołnierzy oraz na wirtuozerię polityczną Ojców Niepodległości. Mówiąc jednak o wzniosłych wydarzeniach z dziejów naszego kraju, nieustannie zapominamy o źródle tych wielkich i oddanych postaci. Skąd brali się nasi wojownicy? O ile wojsku polskiemu poświęciliśmy wiele uwagi, o tyle pozostaje ono jednak dalej samym wojskiem, w którym istotne jest także to, co rozgrywa się w duchu i sercu każdej jednostki. Jak pisał niegdyś Jan Zamoyski w artykule fundacyjnym Akademii Zamojskiej: „takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”.
Dobre wychowanie fundamentem siły naszych przodków
Nasi przodkowie, zdając sobie sprawę z trudnej sytuacji oraz skomplikowanego położenia dziejowego Rzeczpospolitej, dużą wagę przywiązywali do wychowywania przyszłych obrońców Ojczyzny. Patrząc natomiast na karty historii i to ilu wielkich Polaków się w nich zapisało, dociera do nas, jak wiele trudu i pracy musiano włożyć w rozwój kulturowy, moralny oraz duchowy młodego człowieka, aby ten w swym dorosłym już życiu był w stanie poświęcić się w imię dobra rodziny i Ojczyzny. Właśnie w taki sposób powstawała potęga husarzy, którzy byli w stanie zwycięsko wyjść nawet z beznadziejnych sytuacji, dysponując dużo mniejszą ilością żołnierzy. Stąd wziął się także rozwój talentów oraz współdziałanie i uczestniczenie polskich artystów i aktywistów w walce o przywrócenie niepodległości. Stąd też pochodzi nasza chęć trzymania się razem, a także wysokie poczucie moralności całych pokoleń Polaków, którzy za obronę Ojczyzny często oddawali życie. Warto zwrócić także uwagę na przygasający, lecz wciąż istniejący i namacalny dowód na olbrzymią wagę wychowania w formie Pokolenia Kolumbów. Osób, które zmierzyć musiały się z okropieństwami II wojny światowej – największego konfliktu w dziejach ludzkości! To właśnie wpojone im wartości pozwoliły przetrwać ten traumatyczny okres.