Kategorie add

Szybki kontakt

Szybki kontakt


Nowe produkty

Nowe produkty

Promocja Tygodnia

oszczędż

9.9 zł 19.90 zł
Bestseller

Wojciech Stawiszyński - Bibliografia patrystyczna 1901-2004

14325

Polskie tłumaczenia tekstów starochrześcijańskich pierwszego tysiąclecia

72,00 zł
Stan magazynowy: Czasowo niedostępne.

 • Bezpieczne płatnościBezpieczne płatności
 • Zwrot do 14 dniZwrot do 14 dni
 • Dostawa od 12.50 złDostawa od 12.50 zł
  ?
  Sposób dostawyCzas realizacji*Koszt
  InPost Kurier5-7 dniOd 9,90 zł
  InPost Kurier (pobranie)5-7 dniOd 14,90 zł
  Paczkomaty5-7 dniOd 11,50 zł
  Paczkomaty (pobranie)5-7 dniOd 14,90 zł
  Kurier DPD5-7 dniOd 14,00 zł
  Kurier DPD (pobranie)5-7 dniOd 16,90 zł
  Odbiór osobisty5-7 dni-
  Kurier DHL / Fedex7-11 dniZal. od wagi paczki

Literatura starochrześcijańska cieszy się w Polsce coraz większym powodzeniem. Coraz liczniej ukazują się pisma Ojców Kościoła w polskim przekładzie, antologie, monografie i artykuły szczegółowe. Brakowało natomiast całościowej bibliografii współczesnych polskich tłumaczeń tekstów starochrześcijańskich. Znakomita bibliografia Czesława Mazura Recepcja antyku chrześcijańskiego w Polsce XVI-XVIII w. odnotowuje teksty do końca XVIII w. Wiek XIX czeka na opracowanie, ja postanowiłem zająć się wiekiem XX. Pierwotnie bibliografia miała obejmować lata 1901–2000, lecz przedłużanie się pracy nad nią rozszerzyło zakres do tekstów wydanych do 31 XII 2004 roku i kilku pozycji z początku roku 2005.

W założeniu ma ona uwzględniać wszystkie teksty pisarzy starochrześcijańskich wydane w całości lub we fragmentach w wydaniach książkowych, antologiach, czasopismach naukowych i popularnych, jako dodatki do artykułów poświęconych antykowi chrześcijańskiemu, monografii itd., więc w jakiś sposób wyróżnionych. Nie uwzględniłem natomiast, z nielicznymi wyjątkami, setek fragmentów dzieł Ojców, nieraz bardzo ważnych i ciekawych, będących częścią artykułów bądź opracowań, przerastałoby to bowiem moje siły.

Bibliografia obejmuje pierwsze tysiąclecie chrześcijaństwa, włączyłem więc do niej też autorów wczesnośredniowiecznych zwykle pomijanych, których nie uwzględniają klasyczne podręczniki patrologii (a w Polsce historia średniowiecza zaczyna się od Mieszka I). W przypadku autorów greckich rok tysięczny jest datą umowną w jeszcze większym stopniu niż w przypadku autorów łacińskich. Zdecydowałem, że ostatnim uwzględnionym autorem będzie Symeon Nowy Teolog. Literatury orientalne zostały potraktowane swobodniej i zdarzają się tam teksty jeszcze późniejsze, do XIV wieku. Dużą ich część stanowią apokryfy Starego i Nowego Testamentu — również w tym przypadku odnotowuję teksty późniejsze wzorując się na wydaniach apokryfów Marka Starowieyskiego.

Tyniec

Opis

Format
16 x 23,5
Autor
Wojciech Stawiszyński
Oprawa
miękka
Ilość stron
1098

Zapytaj o produkt

pola oznaczone gwiazdką(*) są wymagane

 

Opinie

Dodaj opinię

Wojciech Stawiszyński - Bibliografia patrystyczna 1901-2004

Polskie tłumaczenia tekstów starochrześcijańskich pierwszego tysiąclecia

Dodaj opinię