Kategorie add

Nowe produkty

Nowe produkty

Bestseller Około kultu mowy ojczystej - okładka przód
Przednia okładka książki Około kultu mowy ojczystej Jacek Woroniecki

Około kultu mowy ojczystej – o. Jacek Woroniecki OP

MAG-003

Książka Około kultu mowy ojczystej Ojca Jacka Woronieckiego zwraca uwagę na fundamentalny atrybut każdego narodu – jego język ojczysty.

30,00 zł
Stan magazynowy: Stale niedostępne.

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 29,90 zł

Co znajdziemy w książce Około kultu mowy ojczystej?

W książce Około kultu mowy ojczystej Ojciec Jacek Woroniecki stara się przybliżyć piękno i znaczenie języka polskiego. Autor udowadnia, jak olbrzymią rolę mowa ojczysta odgrywa w kształtowaniu się wspólnoty, a także jaką funkcję pełni w tworzeniu narodowego dorobku naukowego i kulturowego. Jak system edukacji podchodzi do nauki języka ojczystego w naszym kraju? Czy można nauczać teologii, posługując się jedynie językiem ojczystym?


Przy braku wyrobionej terminologii filozoficznej i teologicznej w języku polskim, każdy profesor musiałby tworzyć sobie własną, a nie mając ani silnego oparcia na łacińskim tekście wykładu, ani głębszej znajomości własnej mowy, pozostawiony byłby swoim indywidualnym sposobom wyrażenia myśli z dużą przymieszką różnych wpływów dzielnicowych. Musiałaby z tego powstać anarchia nie do opisania, która by fatalnie się odbiła na postępie nauk teologicznych.


Fragment książki Około kultu mowy ojczystej:


Tymczasem od pierwszej lekcji polskiego w szkole powszechnej, aż do ostatniej w przededniu matury – ba aż do samego egzaminu maturalnego włącznie – nauka języka ojczystego winna być z całą świadomością traktowana jako główne narzędzie umysłowego rozwoju młodzieży. Gramatyka to materiał, literatura to wzory, nauka zaś języka to cos więcej, niż wyuczenie się prawideł gramatyki i przestudiowanie arcydzieł literatury: to dokładne opanowanie całego procesu poznawczego, zarówno w jego wewnętrznych przejawach – myśleniu, jak i w zewnętrznych – mówieniu i pisaniu.

Spis treści książki Około kultu mowy ojczystej:

I.    „Voce patria fortiter (słowo wstęne)
II.    Nauka języka ojczystego w ministerialnych programach szkół średnich
III.    Nauka języka ojczystego, jako umysłowe podłoże kultury narodowej i stanowisko, jakie winna zajmować w programie szkolnym
IV.    Język polski na usługach nauki polskiej
V.    Tendencje filozoficzne w nauczaniu stylistyki
VI.    Zagadnienie języka wykładowego teologii w Polsce
VII.    Warunki poprawnego tłumaczenia dziel z obcych języków
VIII.    Uczeń czy książka
IX.    O kult żywego słowa (z powodu ukazania się w druku przemówień ks. arcybiskupa Teodorowicza: „Na przełomie”)
X.    Pośmiertna misja Henryka Sienkiewicza (przemówienie na inauguracji Sali jego imienia w uniwersytecie lubelskim d. 22 czerwca 1923 r.)

9788396375353

Opis

Format
120×165 mm
Oprawa
miękka
Ilość stron
158

Zapytaj o produkt

pola oznaczone gwiazdką(*) są wymagane

 

Zobacz także

Opinie

Dodaj opinię

Około kultu mowy ojczystej – o. Jacek Woroniecki OP

Książka Około kultu mowy ojczystej Ojca Jacka Woronieckiego zwraca uwagę na fundamentalny atrybut każdego narodu – jego język ojczysty.

Dodaj opinię