Kategorie add

Nowe produkty

Nowe produkty

Bestseller

Mit Marszałka. Legenda J. Piłsudskiego w świetle najnowszych badań - Brunon Różycki

MAG-008

Wydanie II poszerzone

80,00 zł
Stan magazynowy: Stale niedostępne.

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 79,90 zł

Książka stanowi pierwsze w polskim piśmiennictwie tak kompleksowe i interdyscyplinarne ujęcie operacji kreowania mitu i kultu Józefa Piłsudskiego. To pierwsza tak odważna próba określenia metod, środków socjotechnicznych, agend oraz instytucji realizujących kreację mitu i kultu Marszałka na przestrzeni kilku pokoleń. Autor podpiera swoje tezy nieznanymi często informacjami z zakresu historii, politologii, psychologii manipulacji i propagandy oraz socjologii tzw. mitu politycznego. W opatrzonej setkami przypisów pracy znajdziecie Państwo m.in. wykaz manipulacji zastosowanych przez kreatorów mitu i kultu Marszałka, omówienie rozległego systemu propagandy, zestawienie najważniejszych instytucji realizujących kult oparty na pozoracji oraz przegląd najpopularniejszych mitów związanych z Marszałkiem, propagowanych do dziś w sferze popularnej. Książka zawiera pomocne aneksy: z ilustracjami potwierdzającymi tezy autora oraz przewodnik po publikacjach, pozwalający pogłębić wiedzę.

Wnioski jakie można wysnuć są szokujące. Był to klasyczny kult jednostki a biografia J. Piłsudskiego została ponad wszelką wątpliwość zmanipulowana w wielkiej, ale i subtelnej operacji propagandowej, którą relatywizują historycy i politycy. Skutkuje to wypaczaniem prawdziwego oblicza Marszałka. W tej wielotorowej operacji uczyniono go centrum patriotyzmu i „epoki niepodległości”, wytwarzając bazę zmanipulowanych treści, czyniąc szkody prawdzie historycznej, kolorytowi epoki Fogga i Mostowicza oraz wielu innym wymazanym lub marginalizowanym do dziś bohaterom. Pomijanie tej rozległej operacji w biografistyce marszałka jest oszustwem. A może komuś zależy by ta prawda nie ujrzała światła dziennego?

    ,,Polityków eksperymentalnie budujących fałszywą „jedność” na mitach i nieprawdzie czeka prędzej czy później spektakularna porażka i wielkie rozczarowanie, gdyż na kłamstwie nigdy długotrwale nie zjednoczy się społeczeństwa. Pozostanie ono bowiem podatne na inne mity.”

    ,,Każdy historyk, który syntetycznie pisze lub dyskutuje o Marszałku, nie uwzględniając proporcjonalnie w swoich rachubach rozległego zagadnienia kreacji jego mitologii, jest zwyczajnym fałszerzem i proszę Państwa o piętnowanie tego łajdactwa, które nie powinno mieć nigdy miejsca. Trywializowanie tego zagadnienia jest rzecz jasna także fałszerstwem, toteż niniejsza praca dostarcza informacji dla polemiki z takimi relatywistami, którzy nie sprostali odpowiedzialności, jaką niesie za sobą autorytet tytułu historyka czy naukowca.”

Brunon Różycki

9788395761096

Opis

Format
148 x 210 mm
Autor
Brunon Różycki
Oprawa
miękka
Ilość stron
696

Zapytaj o produkt

pola oznaczone gwiazdką(*) są wymagane

 

Zobacz także

Opinie

Dodaj opinię

Mit Marszałka. Legenda J. Piłsudskiego w świetle najnowszych badań - Brunon Różycki

Wydanie II poszerzone

Dodaj opinię